Ana içeriğe atla

ActHuman: Prekarya ve Toplumsal Güvence

İNGEV ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezinin beş yıldır iş birliğinde yürüyen ActHuman Sosyal Kapsama İnisiyatifi, yayınladığı “Prekarya ve Toplumsal Güvence” Raporu ile Türkiye’deki yaygınlaşan güvencesiz istihdam problemine çözümler sunmayı amaçlıyor.
Yazar / Editör:
Dr. Sarphan Uzunoğlu
Yayın Yılı:
2022
Konu:
İşçi Hakları
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
İNGEV
Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi
Share

Dr. Sarphan Uzunoğlu tarafından yazılan raporda en basit haliyle belirsiz, öngörülemeyen ve riskli bir çalışma şekli olarak tanımlanabileceği söylenen güvencesiz çalışmanın her geçen yıl küresel bir norm haline geldiği belirtilirken Türkiye’deki güvencesizlik problemi ve genişleyen prekarya ekseninde ortaya çıkabilecek sosyal ve ekonomik problemlere karşı üretilebilecek politikalar tartışmaya açılıyor.

Rapora göre yaklaşık 9 milyon kişinin kayıt dışı çalıştığı tahmin edilen Türkiye’de 1 milyon kişi de geçici koruma altında çalışıyor. Raporda ayrıca statü sağlanamayan, legal durumu belli olmayan insanlar gibi gruplara 5.5 milyon işsiz genci, sosyal ve ekonomik yaşamdan atılmış kişileri, hukuki gerekçelerle çalışma hayatından ve medeni hayattan izole edilen kişiler de katıldığında ekonomik faaliyetin sürmesine katkı sağlayan aktörler içerisinde prekarya üyelerinin yoğun bir şekilde var olduğu ifade ediliyor.

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Aralık 2023