Ana içeriğe atla

BM Çocuk Hakları Komitesi Sonuç Gözlemleri

UNICEF bünyesinde, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları komitesi tarafından her yıl gerçekleştirilen oturumların bu yıl 60.’sı gerçekleşti ve bu oturum kapsamında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu altı ülkenin periyodik raporları incelendi. İncelenen raporların sonuçlarına göre Türkiye’ye ilişkin sonuç gözlemlerinin son hali yayımlandı.
Yayın Yılı:
2012
Konu:
Çocuk Hakları
Yayım Dili:
İngilizce
Yayınlayan:
Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi
Share
18.11.2012

UNICEF bünyesinde, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi tarafından her yıl gerçekleştirilen oturumların bu yıl 60.’sı gerçekleşti ve bu oturum kapsamında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu altı ülkenin periyodik raporları incelendi. İncelenen raporların sonuçlarına göre Türkiye’ye ilişkin sonuç gözlemlerinin son hali yayımlandı.

Raporda, Türkiye’de çocuk haklarına yönelik gerçekleşmiş yenilikler ve ilerlemelerin yanı sıra ilgili bazı konulardaki endişe ve öneriler de belirtiliyor. Bütün çocukların tüm haklarının yerine getirilmesine yönelik stratejilerin zaman sınırlamaları ve sınırlı hedefler üzerinden gerçekleştirilmesi, komitenin Türkiye’ye sunduğu öneriler arasında. 

Komitenin değindiği bir diğer konu, çocuk hakları anlaşmasının okul müfredatına yeterince yedirilemiyor olması. Türkiye’de halkı çocuk hakları konusunda bilinçlendirmeye yönelik yapılan kampanya ve programlar komite tarafından değerli görülürken, okul müfredatı ve yönetmeliklerinde çocuk hakları kapsamında iyileştirmelere gidilmesi gerekliliği belirtiliyor.

Öte yandan, ayrımcılığın Türkiye’de hala sorun teşkil ettiğinin altı çiziliyor. Bir takım azınlık gruplara dahil çocukların, engelli çocukların, kızların, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yetişen çocukların özellikle sağlık ve eğitim haklarının yerine getirilemediği vurgulanıyor.

Evlenme yaşına da değinilen raporda, Türkiye’de resmi evlenme yaşının 17 olduğu ve bazı özel durumlarda aile izniyle 16 yaşında evlenilebilmesinin bir takım sıkıntılar barındırdığı belirtiliyor. Özellikle ülkenin kırsal bölgelerinde resmi evlenme yaşını gözetmeksizin daha küçük yaşlarda evlenmelerin olabileceğine dikkat çekiliyor. Komitenin önerisi, resmi evlenme yaşının 18’e çekilmesi gerektiği ve ülke çapında evlenme yaşının kontrolünün sıkı denetlenmesi gerektiği yönünde.

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Ağustos 2022