Ana içeriğe atla

Kelepçelenmek İstenen Kampüsler

Üniversitelerde yaşanan hak ihlallerini kayıt altına almayı, aktivist öğrencilerin davalarını izlemeyi, üniversite kulüpleri ile görüşmeler gerçekleştirerek örgütlenme özgürlüğü ve diğer alanlardaki ihtiyaçları tespit etmeyi ve öğrencilerin talepleri doğrultusunda onları desteklemeyi amaçlayan Sivil Alan Araştırmaları Derneği “Kampüste İfade Özgürlüğü” programı kapsamında   insan hakları izleme çalışmasının sonuçlarını paylaştı. 
Yayın Yılı:
2023
Konu:
İfade Özgürlüğü
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
Sivil Alan Araştırmaları Derneği
Share

Kelepçelenmek İstenen Kampüsler” başlığıyla yayınlanan çalışma pandemi sonrası kampüslerde ifade özgürlüğü bağlamında örgütlenme ve barışçıl toplantı hakkı ile ilgili yaşananları kaydetmeyi ve bu hakların kullanımını engelleyen faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlıyor. 

Raporda, çalışma boyunca öğrenci topluluk ve kulüpleri ile yapılan toplantıların, 71 anketin ve yarı yapılandırılmış 10 mülakatın sonuçlarına yer veriliyor. Pandemi sürecinde ve devamında öznelere danışılmadan alınan uzaktan eğitim kararlarının eğitim hakkının ve örgütlenme hakkının kullanımı üzerinde yarattığı engellemeler tespit ediliyor. 

Çalışmada örgütlenme ve barışçıl toplantı hakkını kullanmak isteyen öğrencilere yönelik yargı tacizi, disiplin soruşturmaları, uzaklaştırma cezaları gibi yaptırımların bu dönemde yoğunlaştığı da öğrencilerin ifadelerinde öne çıktı. Yine pandeminin ardından kampüslerde etkinlik yasaklarının arttığı ve özellikle LGBTİ+ öğrencilere yönelik kulüpleşme ve etkinlik düzenleme yasaklarının rutin haline getirilmeye çalışıldığı aktarıldı. 

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Mayıs 2024

29
30
1
2
3
4
5
 
 
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2