Skip to main content

Kelepçelenmek İstenen Kampüsler

Üniversitelerde yaşanan hak ihlallerini kayıt altına almayı, aktivist öğrencilerin davalarını izlemeyi, üniversite kulüpleri ile görüşmeler gerçekleştirerek örgütlenme özgürlüğü ve diğer alanlardaki ihtiyaçları tespit etmeyi ve öğrencilerin talepleri doğrultusunda onları desteklemeyi amaçlayan Sivil Alan Araştırmaları Derneği “Kampüste İfade Özgürlüğü” programı kapsamında   insan hakları izleme çalışmasının sonuçlarını paylaştı. 
Publishing Date:
2023
Subject/Topic:
İfade Özgürlüğü
Language:
Türkçe
Publisher:
Sivil Alan Araştırmaları Derneği
Share

Kelepçelenmek İstenen Kampüsler” başlığıyla yayınlanan çalışma pandemi sonrası kampüslerde ifade özgürlüğü bağlamında örgütlenme ve barışçıl toplantı hakkı ile ilgili yaşananları kaydetmeyi ve bu hakların kullanımını engelleyen faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlıyor. 

Raporda, çalışma boyunca öğrenci topluluk ve kulüpleri ile yapılan toplantıların, 71 anketin ve yarı yapılandırılmış 10 mülakatın sonuçlarına yer veriliyor. Pandemi sürecinde ve devamında öznelere danışılmadan alınan uzaktan eğitim kararlarının eğitim hakkının ve örgütlenme hakkının kullanımı üzerinde yarattığı engellemeler tespit ediliyor. 

Çalışmada örgütlenme ve barışçıl toplantı hakkını kullanmak isteyen öğrencilere yönelik yargı tacizi, disiplin soruşturmaları, uzaklaştırma cezaları gibi yaptırımların bu dönemde yoğunlaştığı da öğrencilerin ifadelerinde öne çıktı. Yine pandeminin ardından kampüslerde etkinlik yasaklarının arttığı ve özellikle LGBTİ+ öğrencilere yönelik kulüpleşme ve etkinlik düzenleme yasaklarının rutin haline getirilmeye çalışıldığı aktarıldı. 

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Channel

On the STGM YouTube Channel, you can find various tutorials, presentations and current discussions on civil society. Check out our channel now and subscribe.

July 2024