Ana içeriğe atla

Salgında Kadın Olmak Araştırması Raporu

COVID-19 salgınının kadınların hayatına etkisi üzerine yapılan Salgında Kadın Olmak Araştırması’nın raporu yayımlandı.
Yazar / Editör:
Damla Eroğlu
Hilal Gençay
Yayın Yılı:
2020
Konu:
Kadın Hakları
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği
Share
09.02.2021

Araştırmanın sonuçları, COVID-19 salgını sürecinde kadınların sağlık hizmetlerine erişimde zorlandıklarını, yoksullaştıklarını, ücretsiz bakım emeği yüklerinin dramatik bir şekilde arttığını ve hane içindeki hali hazırda salgın öncesinde de çok yaygın bir şekilde var olan şiddetin devam ettiğini gösteriyor. Rapora göre, pandemide kadınların %73'ü ekonomik sorun yaşadı ve %73'ü şiddetin en az birine maruz kaldı.

Araştırma Mayıs-Haziran 2020 tarihleri arasında Türkiye'nin 81 ilinden toplam 1201 kadınla  telefon aracılığıyla yapıldı.Sağlık (genel sağlık, cinsel sağlık ve doğurganlık sağlığı), ekonomik durum, bakım emeği ve şiddet başlıkları altında Türkiye’deki kadınların salgın öncesindeki ve sırasındaki durumlarını ortaya koymayı amaçlayan bu araştırma aynı zamanda kadınların bu alanlarda yaşadıkları sorunlarla hangi yöntemleri kullanarak baş ettiklerini de gösteriyor.

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Haziran 2022