Ana içeriğe atla

Tüm Yönleri ile Nefret Söylemi Kılavuzu

Hrant Dink Vakfı ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü alanında önemli çalışmalar yürüten ARTICLE 19 adlı uluslararası insan hakları örgütünün ürettiği ‘Tüm Yönleri ile Nefret Söylemi’ kılavuzunu Türkçeye çevirdi.
Yazar / Editör:
Çeviri: Bülent Çınar
Yayın Yılı:
2022
Konu:
Medya
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
Hazırlayan: ARTICLE 19
Yayınlayan: Hrant Dink Vakfı
Share

Kılavuz ifade özgürlüğü ve eşitlik haklarını korurken 'nefret söylemini' tanımlama, tespit etme ve nefret söylemi ile nasıl etkili bir şekilde mücadele edilebileceği konusunda bir kaynak oluşturmayı amaçlıyor. 

İki temel bölüme ayrılarak yapılandırılan kılavuzda;

İlk olarak, ‘nefret söylemi’nin uluslararası insan hakları hukuku kapsamında tek bir tanıma sahip olmayıp, daha ziyade geniş bir ifade yelpazesini kapsayan geniş bir kavram olduğunu ana hatlarıyla belirtiyoruz. Kılavuz, devletlerin uluslararası insan hakları hukuku kapsamındaki yükümlülükleri ışığında, farklı ‘nefret söylemi’ biçimlerinin ağırlıklarına göre belirlenmesi ve ayırt edilmesine yönelik bir tipoloji getiriyor. (I. Bölüm) 

İkinci olarak, devlet ve devlet dışı aktörlerin, bir yandan ifade özgürlüğü ve eşitliğe fırsat veren ve ‘nefret söylemi’nin altında yatan nedenlerin üzerine eğilen bir ortam yaratırken diğer yandan da buna karşı koyma fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak için ne gibi bir siyaset geliştirebilecekleri konusunda rehberlik sunuyor. (II. Bölüm)

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Şubat 2024