Ana içeriğe atla

Dr. Tezcan Eralp Abay

STGM'deki Rolü:
STGM Ekibi
Birim / Proje:
ST KGM: Sivil Toplum Kapasite Geliştirme Merkezi Projesi
Görev:
Genel Koordinatör
Share
26.09.2020

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Çevre Mühendisliği Bölümü'nden 1998'de, aynı üniversitenin Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Yüksek Lisans Programı’ndan 2003 yılında mezun oldu. 2013 yılında Ankara Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilim Bölümü Kent ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı’dan “Uluslararası Rejim Kuramları ve Karadeniz’de Çevre Yönetimi” başlıklı tezi ile doktora derecesi aldı.

2003 yılında Sivil Toplum Geliştirme Programı sırasında kısa dönemli uzman olarak “Sivil Toplum’dan Proje Öyküleri” kitabını hazırladı. Bir yıllık bir çevre projesi yöneticiliği görevinden sonra 2005-2007 yılları arasında STGM’de Eğitim Programları Koordinatörlüğü sorumluluğunu üstlendi. Ardından beş yıl boyunca kırsal kalkınma, sosyal etki analizi ve kapasite geliştirme konularında bir dizi projenin koordinatörlüğü yaptı.

1999-2003 yılları arasında Çevre Mühendisleri Odası Genel Sekreteri, 2004-2006 yılları arasında TMMOB Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Politik ekoloji konusunda derleme kitap editörlükleri yaptı; çevre politikası ve yönetimi hakkında çeşitli dergilerde yazıları yayınlandı. TÜBA tarafından 2011 yılında yayınlanan Türkiye Açısından Dünya’da İklim Değişikliği Kitabı’nın Türkiye bölümünü yazdı.