Ana içeriğe atla
Image
fon kaynakları 2
Share

Türk Hayırseverlik Fonları

Güncelleme Tarihi
Turkish Philanthropy Funds (TPF) Amerika’da bağış yapan kişilerle Türkiye’deki sivil toplum örgütleri arasında iletişim kurma amacıyla, kendi belirlediği bazı ölçütleri karşılayan kuruluşlarla ortaklık kurmaktadır.
Konu:
Fon Veren:
Vakıflar ve Bağımsız Kuruluşlar

Ülke

Amerika Birleşik Devletleri 

Kurum Hakkında

TPF, toplum vakfı (community foundation) modelini uygulayan ilk Türk-Amerikan vakfıdır. Dünyada pek çok bağışçıya tek bir vakıf çatısı altında bağış yapma imkânı sağlayan bu modelin özünde, Türk kültürünün yaygın geleneklerinden biri olan ‘imece’ usulü yatmaktadır.

TPF, Amerika’da bağış yapan kişilerle Türkiye’deki Sivil Toplum Örgütleri arasında iletişim kurma amacıyla, kendi belirlediği bazı ölçütleri karşılayan kuruluşlarla ortaklık kurmaktadır. TPF’nin göz önüne aldığı iki ölçüt (Amerikan kanunlarıyla belirlenmiş) hukuksal ve mali yeterlilik ve kurumsal verimliliktir.

Öncelikli Alanlar

Cinsiyet eşitliği, eğitim, afet yardımı, sosyal ve ekonomik kalkınma.

Başvuru Hakkında

TPF’nin hibeleri, kâr amacı gütmeyen, bağımsız, politik ve dini ilişkilenme içinde olmayan, Türkiye’nin herhangi bir bölgesindeki tüm Sivil Toplum Kuruluşlarına açıktır. TPF, iki farklı şekilde fon verir: Bağışçı tavsiyesi ile verilen hibeler ve rekabete dayalı hibeler. Hibeler için uygunluğu belirlemek amacı ile, web sitesi üzerinden bir form doldurulması ile başvurulması gerekmektedir. Uygunluğu teyit edilen organizasyonlar hibe desteklerine başvurmaya hak kazanır. 

Bağışçı tavsiyesi ile verilen hibeler: TPF hibelerinin çoğu bağış yapan bireylerin tavsiyeleriyle “named fund”lar aracılığı ile verilmektedir. İsteğe bağlı olmayan fonlar için başvurular sadece TPF’nin yeterlilik testini geçmiş Sivil Toplum Kuruluşlarından kabul edilmektedir. Kuruluşlar yeterlilik başvurularını TPF’ye her zaman yapabilirler. Daha fazla bilgi için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Rekabete dayalı hibeler: TPF’nin belirlediği öncelikli alanlarda, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen projelere fon verir. Türkiye’deki güncel gelişmelere göre bu alanları genişletebilir ya da değiştirebilir. Çağrılar internet sitesinden takip edilebilir.

Web Sitesi: https://www.tpfund.org/

İletişim

E-posta: [email protected]

 

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Haziran 2024