Ana içeriğe atla
Image
söz
Share

Sivil Toplum İçin Öz-Düzenleme İlkeleri (SÖZ)

2019 yılının Mayıs ayında, STÖ’lerinin bağımsızlık, özerklik, kendi kendine yeterlilik ve yönetim etkinliklerini güçlendirme çabalarına destek olmak için yeni bir çalışma başlattık. Çalışma STÖ’ler için STÖ’ler tarafından geliştirilecek bir yaklaşımının geliştirilmesini hedeflediği için Öz-düzenleme İlkeleri araştırması olarak tasarladık ve sivil toplumun kendi sözünü söyleyebilmesine olanak sağlayacağı umuduyla SÖZ adını verdik.

Çok sayıda STÖ’nün gönüllü katılımı ile yürütülen SÖZ çalışması süresince, STÖ’lerimizin iyi yönetişimin temel ilkelerini, kendi değerlendirmeleri ile tanımlayıp, sivil toplum düzleminin iç inisiyatiflerinden yararlanarak belirlemelerine olanak sağlamayı hedefliyoruz.

STÖ’ler için Öz-düzenleme İlkeleri- SÖZ çalışması ile STÖ’lerin örgütsel kapasite ve etkinliklerine içsel ve dışsal boyutlarda olumlu etki sağlayacak, kurumsal gelişim stratejilerine rehber olabilecek standartlar ve ilkeler seti çıkarabilmeyi hedefliyoruz. Bu hedefe katılımcı örgütlerimizin birikimlerinden ve deneyimlerinden yararlanarak yaklaşmaya çalışıyoruz.

Ortaya çıkacak öz-düzenleme ilkeleri ne işe yarayacak? Bu ilkelerin örgütlerin kurumsal kapasite geliştirme arayışlarına rehberlik etmesini umuyoruz. Bu amaçla ortaklaşılan ilkelerin örgüt bazındaki uygun göstergeleri belirlenecek ve bu göstergeler ışığında örgütlerin kendilerini değerlendirmelerine yardımcı olacak ve misyonları doğrultusunda olası gelişim stratejilerine ışık tutulacak bir rehber hazırlanacak.

SÖZ rehberi, bir el kitabı olmanın ötesinde sizlerle STGM kurumsal gelişim eğitimleri kapsamında  düzenlenecek eğitimlerde de kaynak olarak kullanılacak.

doküman ikonu
İlgili Dokümanlar
İlgili Eğitim