Ana içeriğe atla
Image
Kurumsal Kapasite Destekleri
Share

Kurumsal Kapasite Destekleri

Sivil toplum örgütlerinin güçlenmeleri ve etkilerini sürekli kılabilmeleri için kurumsal kapasiteleri hayati önem taşır. Bu nedenle, STGM olarak örgütlerin kurumsal kapasite geliştirme çabalarını desteklemeye yönelik faaliyetler yürütüp, hizmetler sağlıyoruz. Ayrıca, daha bütüncül bir bakışla, sivil alandaki ihtiyaçların belirlenebilmesi ve uygun çözümler üretilebilmesi için kilit paydaşlarla sürekli deneyim paylaşımları da yapıyoruz.

Kurumsal Kapasite Geliştirme Destekleri

STGM bir bireyler topluluğu olan sivil toplum örgütlerinin, kendi örgüt yönetim kültürleri ve değerleriyle uyum içinde kolektif olarak geliştirecekleri kurumsal sistemlerin önemine inanır. Hareket noktamız, kurumsal kapasitenin her şeyden önce örgütün kendi inisiyatifiyle ve bütüncül bir iç bakışla belirlenebileceği ve özgün bir yaklaşımla gelişeceğidir. STGM bu arayış ve çözüm üretme süreçlerinde örgütlere kendi birikimi çerçevesinde eşlik eder; süreçleri kolaylaştırmak için uluslararası ve yerel tecrübelerin ışığında bilgi ve araç desteği sağlar. 

STGM tarafından yürütülen kurumsal kapasite geliştirme çalışmaları ihtiyaçlara, kaynaklara ve koşullara göre değişiklik gösterir. Bu destekler eğitimler gibi tek seferlik ve kısa vadeli desteklerden, daha uzun dönemli kurumsal mentörlük ve örgütsel koçluk çalışmalarına kadar geniş bir yelpazeye yayılır. 

Kurumsal Kapasite Güçlendirme Süreci 

Eğer siz de örgütünüzün kurumsallaşmasına yönelik bir çalışma yürütme amacını taşıyorsanız, öncelikle örgütünüze uygun bir kurumsal gelişim hedefi/modeli belirlemeli, sonra bu hedefe göre mevcut durumunuzu uygun göstergeler kullanarak saptamalı ve ardından iyileştirmek istediğiniz konulara ilişkin önceliklerinizi oluşturmanız gerekir. Bu aşamadan sonra, önceliklendirilen konularda kurumsallaşmanızı sağlayacak çalışmalar sabır, kararlılık ve ortak bir iradeyle hayata geçirilmelidir. 

STGM kurumsallaşma iradesini taşıyan örgütler için, 15 yıllık yerel deneyimini sivil toplum alanındaki evrensel birikimlerle sentezleyerek bir öz değerlendirme aracına da sahip olan kapasite geliştirme modeli oluşturmuştur. Ayrıca web sitemizde Örgütsel gelişim için araçlar bölümünde yer alan Kurumsal Kapasite Değerlendirme Aracını da kullanarak kendi kendinize örgütünüzün bir kurumsallaşma resmini çıkarabilirsiniz. Örgütsel gelişim için araçlar bölümündeki rehberleri inceledikten sonra hayata geçirirken yardım almak isterseniz STGM Bilgi Merkezine başvurabilirsiniz. Belirlediğiniz alanlarla ilgili olarak, kendi yürüteceğiniz çabalar ve diğer kurumlardan alabileceğiniz desteklerin yanı sıra, STGM kurumsal kapasite eğitimlerinden de yaralanabilirsiniz.     
Kurumsal kapasite geliştirme eğitimleri, sivil toplumla ilgili temel politik ve kuramsal tartışmalardan, örgüt yönetimine, gönüllülerle çalışmadan mevzuata, proje geliştirmeden stratejik planlamaya, iletişim ve halkla ilişkilerden kaynak oluşturmaya, izleme ve değerlendirmeden değişim teorisi oluşturmaya kadar pek çok konuyu kapsar.

Bu desteklere ilişkin daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz:

İlgili Eğitim