Ana içeriğe atla
Image
Herkese Lazım Dersler
Share

101 - Sivil Topluma Genel Bir Bakış

Hakkında

Basit bir sıfat tamlaması olarak gündelik yaşamımızda sıkça kullandığımız "sivil toplum" kavramının genetiğini incelemeye var mısınız? Bir toplum nasıl sivil olur, insanlar ne zaman, neden ve nasıl toplum oluşturur? Bireyden topluluğa, topluluktan siyasal bir aktöre nasıl varıldı? 

101- Sivil Topluma Genel Bir Bakış sivil toplumun genetiğini araştırmaya girişiyoruz. Kavramın doğuşunu, şu andaki durumunu ve müstakbel hallerini hem tarihsel hem de teorik olarak masaya yatırıyoruz.

Neler Öğreneceksiniz?
  • Sivil toplum kavramına dair teorik tartışmalara göz atacak; sivil toplum kavramının siyaset, kamusal alan, iktidar, demokratikleşme ve kentleşme ile olan ilişkisini tanımlayacaksınız,
  • İnsanlığın geçirdiği uzun siyasal dönüşümün belli köşe taşlarını hatırlayacak; sivil toplumun gelişimini siyasi tarih içinde konumlandıracaksınız,
  • Güçlü bir sivil toplum için olmazsa olmaz koşul olan katılım ve örgütlenme özgürlüğüne dair temel ilkeler ve uluslararası standartlar hakkında bilgi sahibi olacaksınız,
  • Yakın tarihin ekonomik ve siyasi dönüşümlerinin, dijital iletişim ve bilgi araçlarının sivil toplum alanının gelişimine ve yeni örgütlenme biçimlerine olan etkisini inceleyecek ve bunların sivil toplumda nasıl bir dönüşüme kapı araladığına bakacaksınız.
Ne Kadar Zaman Ayırmalısınız?

Yüz yüze yapılacak 101 - Sivil Topluma Genel Bir Bakış için 3 gün ayırmanız yeterli. Bu yüz yüze buluşma 06-07-08 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Eğer 101 - Sivil Topluma Genel Bir Bakış'a sadece çevrim içi katılmaya karar verdiyseniz, güzel haber! Belirlenmiş herhangi bir başlama ve bitiş tarihi yok. Tıklamanız yeterli.

Eğitim Detayları
Süre
3 gün
Konum

Ankara

Belge Türü
Katılım Belgesi
Dil
Türkçe
Image
YouTube Kanalı

"Biçilmiş Kaftan" Ismarlama Eğitim Programı

“Biçilmiş Kaftan” Ismarlama Eğitim Programı, sizlerin belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda bizimle birlikte tasarlanan ve planlanan özelleştirilmiş bir kapasite güçlendirme desteği.

Takvim