Ana içeriğe atla
Image
Herkese Lazım Dersler
Share

103 - Hak Temelli Yaklaşım ve Ana Akımlaştırma

Hakkında

İnsan hakları temelli yaklaşım, uluslararası insan hakları standartlarına dayanan, insan haklarını geliştirmeye ve korumaya yönelik kavramsal bir çerçeve. Yükümlülükleri, eşitsizlikleri ve kırılganlıkları analiz etmeye ve insan haklarını engelleyen ayrımcı uygulamalarla ve adaletsiz güç dağıtımları ile mücadele eder. Bu yaklaşımın tüm plan, program ve uygulamalara yansıtılabilmesi yani ana akımlaştırılmasını hedefler.  

103-Hak Temelli Yaklaşım ve Ana Akımlaştırma herkes için eşit olanakların ve fırsatların sağlanması için yola çıkan sivil toplum örgütlerinin, hak temelli yaklaşımı içselleştirmeleri ve haklar alanına bütünlüklü bir anlayışla bakabilmeleri için gerekli olan becerilerin geliştirilmesi için tasarlandı.

Neler Öğreneceksiniz?
  • Hak temelli yaklaşımın diğer yaklaşımlardan nasıl ayrıştığını, hak özneleri ve yükümlülük sahiplerinin kimler olduğunu kavrayacaksınız,
  • Toplumsal cinsiyet eşitliği ve ayrımcılık karşıtlığının hak temelli yaklaşımla olan ilişkisini öğreneceksiniz,
  • Hak temelli yaklaşımın ana akımlaştırılması için takip edilmesi gereken adımları tanımlayacaksınız; çalışma alanlarınız dışında kalan konulara ilişkin hak temelli bir perspektif geliştirme yöntemlerini öğreneceksiniz,
  • Katılım hakkı ve ifade ve örgütlenme özgürlüğünün hak temelli yaklaşımın ana akımlaştırılması içindeki yeri ve önemi hakkında bilgi sahibi olacaksınız.
Ne Kadar Zaman Ayırmalısınız?

Yüz yüze yapılacak 103-Hak Temelli Yaklaşım ve Ana Akımlaştırma için 3 gün ayırmanız yeterli. Bu yüz yüze buluşma 22-23-24 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek. 

Eğer 103-Hak Temelli Yaklaşım ve Ana Akımlaştırma'ya sadece çevrim içi katılmaya karar verdiyseniz, güzel haber! Belirlenmiş herhangi bir başlama ve bitiş tarihi yok. Tıklamanız yeterli.

Eğitim Detayları
Süre
3 gün
Konum

Ankara

Belge Türü
Katılım Belgesi
Dil
Türkçe
Image
YouTube Kanalı

"Biçilmiş Kaftan" Ismarlama Eğitim Programı

“Biçilmiş Kaftan” Ismarlama Eğitim Programı, sizlerin belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda bizimle birlikte tasarlanan ve planlanan özelleştirilmiş bir kapasite güçlendirme desteği.

Takvim