Ana içeriğe atla
Image
stok büyüyen
Share

401-Gönüllülerle İlişkiler

Hakkında

Sivil toplum örgütleri, ortak bir amaç etrafında bir araya gelip iç hukuk oluşturmuş gönüllülerden oluşur. Ancak, örgütler geliştikçe ve kurumsal yapıları genişledikçe düzenli insan kaynağına ihtiyaç duyarlar. Bu insan kaynağını üyeler ya da destekçilerden oluşan gönüllülerin yanı sıra profesyonel çalışanlar oluşturur. 

Ülkemizde yaklaşık her üç sivil toplum örgütüne bir ücretli çalışan düştüğü göz önüne alındığında, gönüllülerin sivil toplum örgütlerinin ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Fakat, gönüllülerle birlikte etkin bir şekilde çalışmak başta gönüllülüğün tanımından başlamak üzere önemli durakların iyi planlamasını gerekli kılıyor. 

401-Gönüllülerle İlişkiler başlığı gönüllülerle kurulacak ilişki ve işbirliğinin süregiden, etkin ve planlı olması için yurttaşlık çerçevesinde gönüllülüğü anlamak, örgütümüzün ve gönüllülerin beklentilerini iyi analiz etmek, yerel mevzuatın kapsamından ve örnek politikalardan haberdar olmak ve sürdürülebilir bir politika yaratmak için takip edilecek adımları belirlemek için tasarlandı. 

Neler öğreneceksiniz?
  •  
  • Gönüllülüğün tarihsel arka planına ve etimolojisine kısaca bir göz atıp güncel bağlamda hangi kapsamda ele alındığını,
  • Bazı yerel, uluslararası ve ulusüstü kurumların ve sözlüklerin gönüllülüğü nasıl tanımladıklarını,
  • İnsanların gönüllü olma sebeplerini ve motivasyonlarını,
  • Katılımın ve yurttaşlığın ne demek olduğunu ve gönüllülüğün bu kavramların içerisinde nasıl yer aldığını,
  • Adım adım gönüllülük politikalarının ortaya çıkışı ve tarihsel gelişimini, ilgili Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği politikalarını, çeşitli ülkelerdeki politika ve mevzuatları ve Türkiye'deki mevzuatın kapsamını,
  • Sürdürülebilir bir gönüllü politikası oluşturmak için takip ve dikkat edilmesi gerekenleri öğreneceksiniz.
  •  
Ne Kadar Zaman Ayırmalısınız?

401 - Gönüllülerle İlişkiler çevrim içi programa katılmaya karar verdiyseniz, güzel haber! belirlenmiş herhangi bir başlama ve bitiş tarihi yok. Kendi belirlediğiniz zaman başlayıp, kendi belirlediğiniz hızda tamamlayabilirsiniz. Bizim size önerimiz günde 2 saatinizi ayırmanız ve 2 günde tüm programı bitirmeniz. 401 - Gönüllülerle İlişkiler içerisinde yer alan video içerikler 1,5 saat, okuma materyalleri ise 1,5 saat sürüyor. Yani tüm içeriklerin toplam süresi 4 saat.

Eğitim Detayları
Süre
4 saat/kendi hızınızda
Dil
Türkçe
Eğitmen
Çağlar Yenilmez
Çağlar Yenilmez

2014 yılında ODTÜ/SUNY (Çift Diploma Programı) Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olup, Tarih bölümünden yan dalını tamamladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi, STK Yönetimi ve Sosyal Projeler bölümünde derslerini verdi fakat tezini sunamadı.

2014 yılından bu yana gençlik çalışmalarında çeşitli kurumlarda gönüllü ve profesyonel olarak çalıştı. Kelimenin tam anlamıyla toy birisi olarak başladığı bu yolda, deneyimsel öğrenme en büyük yoldaşı oldu. Yerelde gençlerin katılımı, savunuculuk, yaygın öğrenme ve yurttaşlık meseleleri üzerine kafa yormaya çalışıyor.

Eğitmen
Hatice Kapusuz
Hatice Kapusuz

Hatice Kapusuz ODTÜ Uluslararası İlişkiler mezunu. Akademik olarak yoksulluk, halk kültürü, toplumsal hareketler alanlarında çalışmalar yürüttü. İHD, Demos, Derin Yoksulluk Ağı gibi çeşitli STÖ’lerde gönüllü olarak yer alıyor. STGM’de mentör. Aynı zamanda çocuk kitaplarının ve masalların takipçisi. Mino’nun Şarkısını ve Feminist Alfabe Seti’ni hazırlayanlardan, Evvel Zaman Söylenceleri bloğunun yazarı. Dayanışma, toplumsal cinsiyet, bellek, barış konularına ilgili.

Image
YouTube Kanalı

"Biçilmiş Kaftan" Ismarlama Eğitim Programı

“Biçilmiş Kaftan” Ismarlama Eğitim Programı, sizlerin belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda bizimle birlikte tasarlanan ve planlanan özelleştirilmiş bir kapasite güçlendirme desteği.

Takvim