Ana içeriğe atla
Image
Stok savunucu
Share

503 - Çocuk Hakları ve Ana Akımlaştırma

Hakkında

Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin uygulanması ancak çocuk haklarının bir bütün olarak görülmesi ve tüm eylemlerde, tüm hakların dikkate alınması durumunda gerçekleşebilir. Çocuk Hakları Ana Akımlaştırması, çocuk hakları yaklaşımının yaptığımız her şeye sistematik olarak uygulanması ve çocuk haklarının yaygınlaştırılmasıyla mümkün olabilir. 

Bunun için öncelikle çocukların hak sahibi bireyler olduğunu kabul etmemiz gerekir; bu kabul, çocukların haklarını bilmeleri, kullanmaları ve haklarını talep etmelerini sağlayan ve destekleyen alanları yaratmamızla pekiştirilmelidir. Ayrıca çocukları hem kendi hayatlarının hem de sivil toplumun kilit aktörleri ve çoğu zaman insan hakları savunucuları olarak kabul etmemiz önemlidir. Aslında sivil toplum örgütleri çocuk haklarının ana akımlaştırılmasının insan hakları temelli yaklaşımın ayrılmaz bir parçası olduğunu; toplumsal cinsiyet eşitliği ve kesişimsellik ile el ele gitmesi gerektiğini ve herkesin sorumluluğu olarak ele almasını savunmalıdır. 

503 - Çocuk Hakları ve Ana Akımlaştırma başlığı çocuklarla birlikte, çocuklar için veya çocukları ilgilendiren tüm konularda çalışan sivil toplum örgütlerinin çocuk haklarını bir ana akım olarak örgütlerine yerleştirmeleri ve kimseyi geride bırakmamaları için tasarlandı.

503- Çocuk Hakları ve Ana Akımlaştırma çevrimiçi ders içeriği, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Aracı (CSF) kapsamında desteklenen “Sivil Toplum Kapasite Güçlendirme Merkezi” projesi ortaklarından Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) tarafından hazırlanmıştır.

Neler Öğreneceksiniz?
  • Çocuk, toplumun ve sistemlerin çocuk algısı hakkında bilgi sahibi oldunuz  ve bunların çocuk haklarına etkisini, 
  • Çocuk haklarının dünyada ve Türkiye'de kısa tarihini,
  • BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'ye göre çocuk haklarını 
  • Çocukların katılım hakkı, dernek kurma ve barış içinde toplanma özgürlüğü, ifade özgürlüğü hakkı ile çocukların bilgi edinme haklarını, 
  • Çocukların bu haklara erişiminde şiddetten korunma ve güvenlikleri ile dikkat edilmesi gereken konuları,
  • Çocuklarla ilgili veya çocuklarla birlikte yürütülen sivil toplum çalışmalarında çocuk hakları yaklaşımının yerleştirmesi için önerileri,
Ne Kadar Zaman Ayırmalısınız?

503 - Çocuk Hakları ve Ana Akımlaştırma çevrim içi programa katılmaya karar verdiyseniz, güzel haber! Belirlenmiş herhangi bir başlama ve bitiş tarihi yok. Kendi belirlediğiniz zaman başlayıp, kendi belirlediğiniz hızda tamamlayabilirsiniz. Bizim size önerimiz günde 2 saatinizi ayırmanız ve 2 günde tüm programı bitirmeniz. 503 - Çocuk Hakları ve Ana Akımlaştırma içerisinde yer alan video içerikler 2,5 saat, okuma materyalleri ise 1,5 saat sürüyor. Yani tüm içeriklerin toplam süresi 4 saat.

Takvime al
Takvime al
Eğitim Detayları
Belge Türü
Katılım Belgesi
Dil
Türkçe
Image
YouTube Kanalı

"Biçilmiş Kaftan" Ismarlama Eğitim Programı

“Biçilmiş Kaftan” Ismarlama Eğitim Programı, sizlerin belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda bizimle birlikte tasarlanan ve planlanan özelleştirilmiş bir kapasite güçlendirme desteği.

Takvim