Ana içeriğe atla
Image
Stok savunucu
Share

504 - Mülteci Hakları ve Ana Akımlaştırma

Hakkında

Farklı alanlarda hak temelli faaliyetler yürüten sivil toplum örgütlerinin mülteci hakları konusunda temel bilgilere sahip olmaları, doğru kavramları kullanmaları ve mülteci haklarını ana akımlaştırmaları yürütecekleri hak savunuculuğu çalışmalarınının daha etkili olmasını sağlar. Ana akımlaştırma ancak örgütlerin, göç olgusunu ve sığınmacıları çalışmalarına tabandan yukarıya doğru bir yaklaşımla dahil etmeleri ile mümkündür. Bu dahiliyet ayrıca sığınmacıların insani yardımın pasif yararlanıcıları olarak değil, kendi geleceklerinin yanı sıra içinde bulundukları topluma da katkı sunan bireyler olarak değerlendirilmesini sağlar. 

504- Mülteci Hakları ve Ana Akımlaştırma başlığı göç ve kalkınma bağlamında sivil toplum gündemine mültecilerin eklemlenmesi ve hak temelli çalışmalarda mültecilerin temsilinin sağlanması için mülteci haklarının ana akımlaştırılması süreçlerinde sivil toplum örgütlerinin kapasitesinin mültecilik halleri ve hakları konusunda güçlendirilmesi için tasarlandı.

504- Mülteci Hakları ve Ana Akımlaştırma çevrimiçi ders içeriği, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Aracı (CSF) kapsamında desteklenen “Sivil Toplum Kapasite Güçlendirme Merkezi” projesi ortaklarından İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV) tarafından hazırlanmıştır.

Neler Öğreneceksiniz?
  • Göç olgusunun kalkınma gündemine neden ve nasıl entegre edilmesi gerektiğini,
  • Sosyal uyumun önemini,
  • Korunma kavramının içeriği, kapsamı ile Devlet koruması - Uluslararası koruma arasındaki farkları,
  • Özel ihtiyaç sahibi mülteci grupların koruma gereksinimlerinini ve Türkiye'de hak ve hizmetlere erişimlerinde yaşanan sorunları, 
  • Mültecilerin sivil toplum örgütlerinin gündemine neden ve nasıl eklenmesi gerektiğini,
Ne Kadar Zaman Ayırmalısınız?

Yüz yüze yapılacak 504 - Mülteci Hakları ve Ana Akımlaştırma için 3 gün ayırmanız yeterli. Bu yüz yüze buluşma 31 Ocak, 1-2 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek. 

Eğer 504 - Mülteci Hakları ve Ana Akımlaştırma'ya çevrim içi katılmaya karar verdiyseniz, güzel haber! Belirlenmiş herhangi bir başlama ve bitiş tarihi yok. Tıklamanız yeterli. 

Takvime al
Takvime al
Eğitim Detayları
Süre
3 gün
Belge Türü
Katılım Belgesi
Dil
Türkçe
Image
YouTube Kanalı

"Biçilmiş Kaftan" Ismarlama Eğitim Programı

“Biçilmiş Kaftan” Ismarlama Eğitim Programı, sizlerin belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda bizimle birlikte tasarlanan ve planlanan özelleştirilmiş bir kapasite güçlendirme desteği.

Takvim