Ana içeriğe atla
Image
Herkese Lazım Dersler
Share

Herkese Lazım Dersler

Yüz Yüze Buluşma
Genel Bilgi

Sivil toplum alanına bir giriş yapmak, alanımızdaki temel kavramları ve tartışmaları tanımak, bu alan içerisinde yaratmak istediğimiz değişimi tanımlayabileceğimiz yaklaşımları ve temel becerileri tanıtmak amacıyla tasarlandı. 
Herkese Lazım Dersler, 4 başlıktan oluşuyor. Her bir başlık birbirinden bağımsız ama bir o kadar da birbirini destekleyecek şekilde kurgulandı. 

Herkese Lazım Dersler katılımcıların sahadaki pratik deneyimleri ile akademik ve profesyonel bilgiyi birleştiren kapsamlı ve yapılandırılmış, 4 ay süren süren bir kapasite güçlendirme programı. Yaparak öğrenme ve yetişkin eğitimi yaklaşımına dayalı olarak örgütsel kapasitenin merkezinde yer alan konu ve kavramları deneyimleme ve üzerine düşünme fırsatı veriyor.

Neler Öğreneceksiniz?

Herkese Lazım Dersler içinde;

  • Sivil topluma ilişkin temel kavramları, yaklaşımları ve tartışmaları tarihsel süreç içerisinde tanımlayacak, kendinizi sivil toplum ekosistemi içerisinde konumlandıracaksınız,
  • Örgütsel tasarım ve örgütsel kapasite kavramlarını pekiştirecek, örgüt yönetiminin olmazsa olmazlarını öğreneceksiniz,
  • Ana akımlaştırma kavramını hak temelli yaklaşımla ele alacak, kapsayıcı bir bakış açısını yerleştirmenin önemini kavrayacaksınız,
  • İletişim becerilerinize odaklanacak, katılım ve savunuculuk faaliyetlerini iletişim temelinde tanımlayacaksınız.
Kimin için?

Sivil toplum alanıyla yeni tanışmış, temel kavramlar hakkında bilgi ve becerisini arttırmak isteyen aktivistler, gönüllüler, çalışanlar kadar bu alanda uzun zamandır yer alan, bilgi ve becerisini tazelemek isteyen herkes, Herkese Lazım Dersler’e katılabilir. Programı takip edebilmek için ele alınan konu başlıklarına ait herhangi bir temel bilgi ve beceriye ihtiyaç yok.

Ne Kadar Zaman Ayırmalısınız?

Herkese Lazım Dersler yüz yüze programı için 4 ay boyunca, ayda 3 gün ayırmanız yeterli.

06-07-08 Eylül 2023    101 - Sivil Topluma Genel Bir Bakış
04-05-06 Ekim 2023    102 - STÖ’ler için Örgüt Tasarımı ve Yönetimi
22-23-24 Kasım 2023   103 - Hak Temelli Yaklaşım ve Ana Akımlaştırma
20-21-22 Aralık 2023    104 - İletişim Temelli Katılım ve Savunuculuk

Nasıl Katılabilirsiniz?

Eğer Herkese Lazım Dersler’in yüz yüze programına katılmak istiyorsanız “Başvur” butonuna tıklamanız ve kayıt olmak için belirlenen adımları takip etmeniz yeterli. Başvurular 22 Haziran 2023 tarihinde açılacak ve son başvuru tarihi 6 Ağustos 2023 Pazar Saat 23.59. 

Herkese Lazım Dersler yüz yüze eğitim programına başvurmadan önce bizim tavsiyemiz STOK Dijital Öğrenme Platformu’nda yer alan Herkese Lazım Dersler’e ait çevrim içi içerikleri tamamlamanız. Başvurunuzu yaptığınız sırada STOK Dijital Öğrenme Platformu’ndaki çevrim içi içerikleri bitirmiş olmanız size öncelik sağlayacaktır. 

Son başvuru tarihini takip eden 10 gün içinde başvuru değerlendirme süreci tamamlanacak ve başvurunuzla ilgili bir yanıt alacaksınız. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda temsil ettiğiniz örgütünüzün yönetim yapısından tüm programa örgütünüz adına katılımınızı desteklediklerini belirten bir “destek mektubu” isteneceğini de hatırlatalım. 

Eğer kendi öğrenme hızınızda, kendi belirlediğiniz zamanda ve yerde Herkese Lazım Dersler’i çevrim içi almak isterseniz, “Çevrim İçi” butonuna tıklamanız ve kayıt olmak için belirlenen adımları takip etmeniz yeterli.

Katılım Belgesi

Herkese Lazım Dersler programı sonunda adınıza düzenlenmiş, imzalı ve basılı bir “Katılım Belgesi” alacaksınız.

Eğitim Detayları
Süre
3 gün
Konum

Ankara

Belge Türü
Katılım Belgesi
Dil
Türkçe
Takvim
Image
YouTube Kanalı

"Biçilmiş Kaftan" Ismarlama Eğitim Programı

“Biçilmiş Kaftan” Ismarlama Eğitim Programı, sizlerin belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda bizimle birlikte tasarlanan ve planlanan özelleştirilmiş bir kapasite güçlendirme desteği.

İlgili Eğitim