Ana içeriğe atla
Image
stgm
Share

Sivil Toplum Örgütleri için Proje Hazırlama ve Proje Yönetimi Eğitim Video Serisi Yayında

UNFPA ortaklığında yürüttüğümüz Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evliliklerin Önlenmesi Alanında Çalışan Sivil Toplum Örgütlerinin Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi-I kapsamında hazırladığımız “Sivil Toplum Örgütleri için Proje Hazırlama ve Proje Yönetimi” eğitim video serisi yayında.

Tuğçe Cankara Bahadır ve Zeynep Atay'ın hazırlayıp sunduğu “Sivil Toplum Örgütleri için Proje Hazırlama ve Proje Yönetimi”  başlıklı video serisinde bir STÖ’nün proje yönetiminde önemli olan neredeyse tüm konular hakkında temel bilgiler sunuluyor. 

Proje Planlamasında Temel Kavramlar

Serinin ilk videosunda proje planlamasının temel kavramlarına odaklanılıyor ve proje nedir? neden proje yaparız? neden değişime odaklı düşünmemiz gerekir? projeyi rutin işlerimizden ayıran temel kriterler nelerdir? proje dünyasında sıklıkla kullandığımız paydaş, risk, varsayım vb. terimler ne ifade eder? proje döngüsünün aşamaları nelerdir? gibi sorulara yanıt veriliyor.

Proje Planlaması ve Yönetiminde Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı ve Sonuç Odaklı Yönetim

Eğitim serisinin bu ikinci videosunda proje planlamasında halen en geçerli yöntem olarak varlığını koruyan mantıksal çerçeve yaklaşımının “mantığı” anlatılıyor. Videoda sonuç zinciri nedir? sonuç zincirinde farklı değişim düzeyleri nasıl adlandırılır? çıktı, sonuç, etki gibi terimler ne ifade eder? başarı göstergeleri ya da değişim işaretleri nedir? gibi kritik sorulara örnekler üzerinden yanıt veriliyor. 

Proje Hazırlama Sürecinde Hibe Projeleri Teklif Çağrısının ve Başvuru Rehberlerinin Genel Özellikleri 

Eğitimin üçüncü videosunda hibe projeleri teklif çağrısının ve başvuru rehberlerinin genel özelliklerine, bölümlerine ve içerdikleri temel kavramlara odaklanılıyor.

Proje Hazırlama Sürecinde Başvuru Formu ve Bütçe 

Hibe başvuru formu ve hibe bütçenin nasıl hazırlanması gerektiğine odaklanan dördüncü videoda proje temelli hibe çağrıları için başvuru formu ve bütçenin genel özellikleri nelerdir? başvuru formunu ve bütçeyi hazırlarken nelere dikkat etmek gerekir?” gibi soruların cevaplarına yanıt veriliyor. 


Proje Uygulamasının Yönetimi için Temel Öneriler

Eğitim serisinin son videosunda ise projenin uygulama sürecinin nasıl yönetileceğine ilişkin temel unsurlar anlatılıyor. Videoda bir projenin etkili şekilde yönetilebilmesi için hangi faktörleri dikkate almalı, hangi süreçleri yönetmeliyiz? proje yönetiminin asli unsurları olan kapsam, zaman, bütçe, ekip, paydaşlarla ilişkiler, iletişim, riskler, projenin izleme ve değerlendirmesi gibi konularda özellikle nelere dikkat etmeliyiz? hangi pratik araçlardan yararlanabiliriz? sorularına yanıt veriliyor. 

İlgili Eğitim