Ana içeriğe atla

Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar Hakkındaki 8 Nolu Tavsiyesi

Avrupa Birliği tarafından desteklenen Örgütlenme Özgürlüğünün İzlenmesi Projemiz kapsamında, Kasım 2023’te güncellenen tavsiye kararını inceleyerek bir bilgi notu hazırladık. 8 No’lu Tavsiye Kararı’nda yapılan güncellemeler hakkında kısa bir değerlendirmeye, güncellenmiş haliyle FATF Tavsiye 8’in ve yorumlayıcı notun çevirisine bilgi notundan ulaşabilirsiniz.
Yazar / Editör:
STGM
Yayın Tarihi:
Share
Güncelleme Tarihi

Ne olmuştu?

Kar amacı gütmeyen kuruluşların terörün finansmanı suistimalinden korunması amacıyla hazırlanan Tavsiye 8 gerekçe gösterilerek yürürlüğe konulan ulusal düzenlemeler Türkiye dahil olmak üzere dünyanın ve Avrupa’nın pek çok ülkesinde sivil toplum kuruluşlarını olumsuz etkilemişti. Söz konusu olumsuz düzenlemelerden en fazla yardım toplama ve yardım dağıtma faaliyetleri etkilendi.

FATF Temmuz 2023’te Tavsiye 8 hakkında bir revizyona gideceğini belirterek, hazırladıkları taslak değişiklik hakkında görüşleri toplamak üzere kar amacı gütmeyen kuruluşlarla çevrimiçi bir istişare süreci başlatmıştı ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara hazırlanan taslak değişiklik hakkında görüşlerini sunması için 18 Ağustos 2023 tarihine kadar süre vermişti. FATF ayrıca toplanan görüşlerden faydalanarak son hali verilecek değişikliğe Ekim 2023’teki Genel Kurulu’nda son halini vereceğini duyurmuştu. FATF Tavsiye 8’i de içerecek şekilde “Kara Para Aklama ve Terörizmı̇n Finansmanı ve Yayılmasıyla Mücadeleye Dair Uluslararası Standartlar” hakkındaki tavsiyelerinin güncellenmiş halini geçtiğimiz günlerde duyurdu. 

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Temmuz 2024