Ana içeriğe atla
Image
Destkle.org
Share

Yeni Nesil Kaynak Geliştirme Platformu: Destkle.org

Sivil toplum örgütlerinde finansal sürdürülebilirlik için kaynak geliştirme çalışmaları kritik önem taşıyor. Kaynak geliştirme ise kimi zaman sivil toplum örgütleri için oldukça zorlayıcı olabiliyor. Bununla birlikte sivil toplum örgütlerinin kaynak geliştirme çalışmaları için kullanabileceği platformlar giderek çeşitleniyor. destkle.org bunlardan biri ve örgütlerin kaynak geliştirme çalışmalarında kullanabilecekleri bir platform. 

Destekçiler İhtiyaç Sahipleri İle Buluşuyor

Sivil toplum örgütlerinin, kulüplerin, sosyal girişimlerin ve sosyal bir amaca hizmet eden organizasyonların katılabildiği destkle.org,  destekçiler ile ihtiyaç sahibi yapıları bir araya getiren bir organizasyon. Platform aracılığıyla örgütler, kulüpler, sosyal girişimciler çalışmaları, projeleri ya da kampanyaları için ihtiyaç duydukları malzemeler için listeler oluşturabiliyor ve destek arayabiliyorlar.

Kitle fonlama platformlarından ilhamla yola çıkan destkle.org platformuna nakdi destek kabul edilmiyor. Bunun yerine ihtiyaç duyulan malzeme ve ekipmanların destekçiler tarafından karşılanması hedefleniyor.

İmece Kültürü ve Şeffaflık Yan Yana

Kaynak geliştirme çalışmalarının en temel ilkelerinden şeffaflığı odağına alan destkle.org platformun kurucusu Kaan Aksay, destkle.org’u anlatırken “İmece kültürü ile şeffaflığı bir araya getirmek istedik” diyor. Aksay, bağışçı ve destekçiler için en önemli başlıklardan birinin şeffaflık olduğunun altını çizerken, nakdi ya da ayni destek yapan kişilerin ortak ihtiyacının verilen desteğin amaca uygun bir şekilde kullanılıp kullanılmadığının bilinmek istenmesi olduğunu anlatıyor.

Nakit destek toplama sürecinde bağışçı ya da destekçilerin kafalarında soru işareti ortaya çıkabilirken Aksay, somut ihtiyacın ve bu ihtiyacın ne için kullanılacağının destekçilere anlatılması noktasında ayni desteğin sıklıkla daha fazla tercih edildiğini ve platformun ise bu ihtiyacı karşılamaya yönelik çalıştığını anlatıyor.

Platformda, STÖ’lerin oluşturdukları ihtiyaç listelerinde bu malzemeleri ne için kullanacaklarını kolayca anlatabileceklerini ve kampanyalarını daha şeffaf bir şekilde yürütebileceklerini anlatan Aksay, ayni destekle ihtiyaçlarını karşılayan STÖ’lerin diğer kaynaklarını ise kira, maaş, ulaşım gibi idari giderlere kolayca aktarabileceğinin altını çiziyor.

Dijital Bir Mecra Olanağı

Destekçi ya da bağışçılar destekleyecekleri örgüt hakkında bilgi alabilmek için web sayfasını ziyaret etmek isteyebiliyorlar. Ancak organizasyonların sosyal medya hesapları olsa bile web sayfaları zaman zaman olmayabiliyor. Platform bu sorunun önüne geçebilmek için de bir yöntem geliştirmiş durumda.

Üyeler, platformda organizasyonları için bir profil sayfası oluşturabiliyor ve organizasyon hakkında bilgi verebiliyorlar.  Yine bu sayfada tüm ihtiyaç listeleri de yer alabiliyor. Destkle.org bu yöntemle platform üyelerin sadece bir ayni kaynak geliştirme altyapısı sağlamakla kalmıyor ve organizasyonların kendilerini tanıtabilecekleri yeni bir dijital mecrada olma imkânı da sağlıyor.

Sivil Toplum Örgütleri Platformdan Nasıl Yararlanabilir?

Platforma STÖ’ler, kulüpler, sosyal girişimler başta olmak üzere sosyal bir amaca hizmet eden yapılar ücretsiz olarak üye olabiliyor. Üye organizasyonun nakdi destek toplaması yerine, şeffaflık ilkesi temelinde ihtiyaç duyduğu malzeme ve ekipmanların imece mantığı ile destekçileri tarafından sağlanmasına aracılık eden destkle.org’a bireysel üyelik kabul edilmiyor.

Platforma üyelik başvurusu https://destkle.org/kayit.html adresinden yapılırken, başvuru sonrası değerlendirme Destkle ekibi tarafından yapılıyor ve sivil toplum örgütüyle iletişime geçiliyor.

STÖ’lerin kaynak geliştirme çalışmaları için değerlendirebilecekleri platforma üyelik ve kullanım ile ilgili tüm sorularınızı [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

İhtiyaç Listesi Açmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Sivil toplum örgütleri platforma üye olduktan sonra ihtiyaç listesi yayınlayabiliyor.  Platformda STÖ’ler ayrı ayrı ihtiyaç listesi oluşturabiliyorlar. destkle.org ihtiyaç listesinde herhangi bir sınırlama yapmıyor. Yani, platformda her kampanya veya proje için farklı farklı ihtiyaç listesi oluşturmak mümkün.

Platformda, STÖ’ler ihtiyaç duyduları ürünleri internet mağazalarından tek tıkla listelerine ekleyebiliyor.  Ancak ihtiyaç listeleri sadece ürünleri içermiyor. Aksay,  bu liste ilgili bazı bilgilendirici içeriklerin de listede açıklaması kısmında olmasının kampanyanın başarısı açısından önemli olduğunu hatırlatıyor. 

STÖ’ler tarafından hazırlanan ihtiyaç listeleri destkle.org editörleri tarafından onaylandıktan sonra yayına alınıp destekçilerle paylaşılabiliyor.

Destekçiler Platformu Nasıl Kullanabilir?

Platformda, destekçilerin bir listeden ürün alması oldukça kolay. Platform destekçiyi ürünün satın alınması için ilgili internet mağazasına yönlendiriyor. Destekçinin ürünü mağazadan satın alması ve satın alma işlemini onaylaması sonrasında ise STÖ’ler bilgilendiriliyor.

İlgili Eğitim