Ana içeriğe atla
Image
stok büyüyen
Share

404-Kanıta Dayalı Savunuculuk İçin Araştırma Yöntemleri

Hakkında

Sivil toplum örgütleri çalışma yürüttükleri alanlara dair doğru ve geçerli bilgiye ulaştıktan sonra bu bilgi ve verilerle destekledikleri savunuculuk faaliyetlerini hedef gruplarına ve odaklarına daha rahat ulaştırabilir ve sonuç alabilirler.

Kanıta dayalı savunuculuk, bilgi ve veriyi etkili bir argümana dönüştürerek, karar vericilere farklı ve çeşitli iletişim kanallarıyla ulaştırma süreci olarak tanımlanabilir. Eğer bilgi ve veriler güvenilir ve uygun bir şekilde edinilir, alanın durum ve ihtiyaçları çerçevesinde anlamlı bir şekilde analiz edilir ve yoruma tabi tutulursa karar vericiler üzerinde ikna edici ve etkileyici bir güce sahip olurlar. 

Örgütlere kanıta dayalı savunuculuk yapabilmeleri için gerekli olan araştırma becerilerini kazandırmayı amaçlayan 404-Kanıta Dayalı Savunuculuk İçin Araştırma Yöntemleri, neyin kanıtına ihtiyaç duyduğunuzu anlayarak kanıt için gerekli araştırma tasarımı kararlarını vermenize, bir araştırmayı tasarıma uygun yürütmenize, araştırma sırasında çıkabilecek engellerle ilgili sorun çözme repertuarlarınızı geliştirmenize, araştırma sırasında toplanan veriyi analiz etmenize, analizlerinizi kanıta dayalı savunuculuk hedefiyle uyumlu bir şekilde raporlamanıza ve etik ilkeleri uygulayabilmenize  yardımcı olmak için tasarlandı.

Neler Öğreneceksiniz?
  • Araştırma tasarımı adımlarını, farklı konu ve çerçevelerde nasıl adapte ederek kullanabileceğinizi, 
  • Araştırma sorusunu, ihtiyaç duyduğunuz kanıt ile eşleşecek bir şekilde kurgulayabilmeyi,
  • Araştırma sorusuna dair uygun literatür taraması yapabilmeyi, iyi ve güvenilir raporu nasıl ayırt edebileceğinizi,
  • Araştırma tasarımınıza ve savunuculuk hedeflerinize uygun bir raporu yaratıcı ve ikna edici bir şekilde hazırlamak için ip uçlarını,
  • Araştırma sorusuna uygun bütçe, zaman ve insan kaynağı açısından uygulanabilir yöntemleri seçebilmeyi, 
  • Kuramsal olarak araştırma etiği ilkelerini ve pratikte çıkabilecek sorunları,
  • Veri toplama sürecini yönetebilmeyi,
  • Özellikle niteliksel veri analizi ve bir analiz yöntemi olarak niteliksel kodlamayı.
Ne Kadar Zaman Ayırmalısınız?

Yüz yüze yapılacak 404- Kanıta Dayalı Savunuculuk İçin Araştırma Yöntemleri için 3 gün ayırmanız yeterli. Bu yüz yüze buluşma 24-25-26 Ocak 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek. 

Eğer 404- Kanıta Dayalı Savunuculuk İçin Araştırma Yöntemleri’ne sadece çevrim içi katılmaya karar verdiyseniz, güzel haber! Belirlenmiş herhangi bir başlama ve bitiş tarihi yok. Tıklamanız yeterli.

Eğitim Detayları
Süre
3 gün
Konum

Ankara

Belge Türü
Katılım Belgesi
Dil
Türkçe
Image
YouTube Kanalı

"Biçilmiş Kaftan" Ismarlama Eğitim Programı

“Biçilmiş Kaftan” Ismarlama Eğitim Programı, sizlerin belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda bizimle birlikte tasarlanan ve planlanan özelleştirilmiş bir kapasite güçlendirme desteği.

Takvim