Ana içeriğe atla
Image
podcast
Share

Barışçıl Toplanma Özgürlüğü İçin "Yasaksız Meydan" Yayında

16.11.2020
Eşit Haklar için İzleme Derneği'nin Kısa Dalga Medya işbirliğinde hazırladığı yeni podcast serisi “Yasaksız Meydan” geçtiğimiz Cuma günü yayınlanan ilk bölümü ile dinleyicilere merhaba dedi. 

“Yasaksız Meydan” iki haftada bir Cuma günleri İrem Afşin’in sunumuyla tüm podcast platformları, kısadalga.net ve esithaklar.org web sitelerinde yayınlanacak.

Serinin ilk konuğu olan akademisyen Dr. Berke Özenç “barışçıl toplanma özgürlüğü” hakkının genel kapsamıyla ilgili bilgiler vererek, uluslararası hukuk açısından Türkiye’deki durumun değerlendirmesini yaptı.

Programı açarken “Yasaksız Meydan” serisi ile ne hedeflediklerini aktaran İrem Afşin, “Demokratik ve çoğulcu bir toplumun temel gereksinimlerinden biri olan Barışçıl Toplanma Özgürlüğü, toplumlarda etkili bir yurttaş kontrol mekanizması yaratır. Barışçıl toplanma özgürlüğü Anayasa ile güvence altına alınmış, evrensel bir insan hakkıdır. Barışçıl gösterileri engellemek, yasaklamak, müdahale etmek, yargılamak uluslararası standartlara aykırıdır.  Eşit Haklar İçin İzleme Derneği olarak 2015 yılından beri Türkiye’de barışçıl toplanma özgürlüğüne yönelik ihlalleri izleme ve raporlama çalışması yapıyoruz. Bulgularımız Barışçıl Toplanma Özgürlüğü’nün yasaklamalar, kısıtlamalar, müdahalelerle neredeyse kullanılmaz hale getirildiğini ve ihlallerin toplumun farklı kesimlerinin ve farklı görüşten grupların demokratik katılımını, söz ve taleplerini ifade etmelerini engellediğini göstermektedir. Yasaksız Meydan bu engellere muhatap olan ayrımsız herkes için, sözlerini söyleyebilecekleri bir mecra olmak üzere yola çıkıyor. Yasaksız Meydan programı ile Eşit Haklar olarak OHAL dönemi ve sonrasında giderek artan hak ihlallerinin görünür kılınması, sorunların kamuoyu ile paylaşılmasının yol gösterici olacağından hareketle hak ihlaline uğrayan gruplara, kişilere, platformlara o engellenen sözlerini söyleme platformu açtık diye düşünüyoruz” dedi.

 

İlgili İçerikler