Ana içeriğe atla
Image
stok
Share

STOK Kapasite Güçlendirme Programı

STOK “mademki değişim istiyoruz, daha güçlü olmalıyız” mottosuyla yola çıktı. Ülkemizi değiştirmek istiyoruz, hatta dünyayı değiştirmek istiyoruz; toplumu değiştirmek, ama  iklimi değiştirmemek istiyoruz; daha iyilik dolu bir evrende, daha fazla güzellik yaratarak, yönümüzü belirleyen kararlara daha fazla katılarak yaşamak istiyoruz. Bunun için ise örgütlü bir topluma, güçlü bir sivil topluma ihtiyacımız olduğunu görüyoruz. 

STOK, kendisini bu ihtiyacın bir parçası olarak gören STGM’nin ürettiği bir yanıt. Güçlenmek için okumaya, öğrenmeye, düşünmeye, iletişim kurmaya, becerileri arttırmaya, davranışları değiştirmeye gerek olduğundan hareket eden bir yanıt. Tabi ki ihtiyaç duyduğumuz binlerce yanıttan biri. 

STOK Türkiye’de sivil toplum örgütleri için geliştirilmiş bir  çevrimiçi öğrenme platformu.  STOK’ta yer alan dersler kendi kendine öğrenme yöntemine dayalı.  Eğitimler sivil toplum örgütlerinin üyelerinin, çalışanlarının, gönüllülerinin, destekçilerinin, takipçilerinin, aktivistlerinin aslında tüm meraklıların kendilerini geliştirmeleri için bir tasarlandı.  

STOK, bugünün ihtiyaçlarının ürünü. STOK’u tasarlayan ekibe de, içerikleri sağlayan uzmanlarımıza da rehberlik eden  temel soru bugün ve Türkiye’de değişim arayan bir bireyin, bir örgütün nelere ihtiyaç duyacağıydı.

STOK’taki derslerde sivil toplumun ülkemizde ve dünyadaki tarihsel gelişiminden, örgütlenmenin temellerine, planlamadan uygulamaya, savunuculuktan aktif katılıma kadar birçok konuda hazırlanmış eğitim materyalleri yer alıyor. Her bir eğitim birbirini takip eden 4 bölümden oluşuyor. Size en uygun olduğunu düşündüğünüz konuyu seçip kolayca kayıt yapabiliyorsunuz. 

Her grup eğitimi adeta küçük bir kurs gibi ele aldık. Her kursun altında 4 dersimiz, her dersin içinde de 4 ile 7 arasında konu anlatımımız var. Konuları videolar, metinler, ses dosyaları kullanarak anlatmaya çalıştık. Siz de konular arasında kimi küçük alıştırmalar yapmak istersiniz diye düşündük.  Tabi ki bilgisini derinleştirmek isteyen her katılımcı için kolayca erişilebilir başvuru kaynaklarını listeledik.  

STOK’daki eğitimlerde yer alan konuları biz bir akış içerisine yerleştirdik ama siz istediğiniz başlıktan başlayabilirsiniz elbette. Önemli olan bir başlığın içerisinde yer alan tüm konuları bitirmek. Her bitirdiğiniz dersin sonunda bir “Bitirme Rozeti” alacaksınız. Rozetleri topladığınızda ise bir kursu tamamlamış olacaksınız.

Topladığınız bu rozetler sayesinde adınıza düzenlenmiş bir “Katılım Belgesi” alacaksınız. Bu katılım belgeleri hem ilerleyen günlerde çevrimiçi olarak düzenleyeceğimiz canlı tartışma oturumlarına katılmanızı hem de önümüzdeki yıl düzenleyeceğimiz yüz yüze eğitimlere başvuru yapmanızı sağlayacak. 

STOK, Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Aracı (CSF) kapsamında desteklenen “Sivil Toplum Kapasite Güçlendirme  Merkezi” projesi içinde geliştirdi. Bu projeyi İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV), Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) ve Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği (CEID) ile birlikte yürütüyoruz.  
 

Yüz Yüze Buluşma

Çevrim İçi Platform

Share