Ana içeriğe atla
Image
podcast
Share

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği "Çocuk ve Ergen Odağında Cinsel Haklar Podcast Serisi"ni Yayınladı

02.11.2020
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği (CŞMD) kamuoyunda tepkilere neden olan cinsel istismar faillerine evlendirme yoluyla af getirecek yasa tasarısı tartışmaları ile birlikte  çocuklar ve ergenlerin bedensel ve cinsel haklarını odağa alan bir podcast serisi yayınladı.

Dernek hazırladığı bu seriyle, çocukların evlilik yoluyla cinsel istismarını, çocuk haklarını merkeze alarak bütüncül bir yaklaşımla ele alıyor. Alanında uzman 5 konuğun davet edildiği seride; medyada ve savunu hareketlerinde "çocuk yaşta evlilik, genç evlilik, erken zorla evlendirmeler" gibi farklı ifadelerle gündemleştirilen 18 yaş altı çocukların evlilik yoluyla istismarı, bu evliliklerin çocuk ve ergenlerin cinsel hakları çerçevesinde tartışılıyor.

CŞMD'nin çocuk ve gençlik çalışmaları sorumlusu psikolog Nurgül Öz'ün hazırlayıp sunduğu podcast serisinin ilk bölümünde Sebuka (Sen Bu Kadınların Avukatı mısın?) oluşumundan Avukat Aslı Karataş'ın katılımıyla çocuklara yönelik cinsel istismarın hukuki ve sosyal boyutları üzerine konuşuldu.

Cinsel İstismar Suçları Evlilik İle Affedilemez!

Podcast serisinin ikinci konuğu Hümanist Büro’dan Avukat Seda Akço olurkeni Akço ile çocukların evlilik yolu ile istismarı tartışılırken göz ardı edilen konulardan biri olan ergen cinselliği ve flört hakkı üzerine sohbet edildi. Cinsel istismar suçlarının evlilik ile affedilmesi ve evlilik yaşının düşürülmesi olarak bilinen ve konuşulan af yasa teklifinde “küçüğün rızası” gözetilerek evlendirilme düşüncesine açıklık getiren Akço, yasada yapılmaya çalışılan değişikliğe atıfta bulunarak, yetişkinler ve çocukların birbirleri ile eşit olmadığının, henüz gelişimini tamamlamayan biri ile ne romantik ne de cinsel ilişkinin söz konusu olamayacağının altını çizdi.

Kapsamlı Cinsellik Eğitimi Korur mu? 

Üçüncü bölümün konuğu Seksolog Rayka Kumru ise kapsamlı cinsellik eğitiminin ne olduğunu açıklayarak bu eğitimin gerekliliğini vurguladı ve çocuğa yönelik cinsel istismara karşı koruyucu-önleyici rolünün önemini hatırlattı. Serinin dördüncü bölümüne Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koray Başar konuk olurken,  podcastte cinsiyet kimliği çeşitliliği, eşitsizlik ve şiddet konuları üzerine konuşuldu. Homofobi ve transfobiye değinen Başar, “LGBTİ+ çocuklar vardır. Bir erişkin kendini nasıl ifade ediyor, beyan ediyorsa çocuklar da kendilerini cinsel yönelim ya da cinsiyet kimliği açısından ifade edebilir“ dedi.

Çocukları Eşit Bireyler Olarak Görmeye İhtiyaç Var

Serinin son bölümü ise Çocuk Hakları Aktivisti Ezgi Koman ile gerçekleştirildi. Koman, çocuk hakları savunuculuğunda kullanılan dil, yaklaşım ve medyanın rolüne değindi. Medya çalışanlarının hak temelli haber yapabilmesi için öncelikle çocukların toplumda eşit birer birey olduğunu içselleştirmeleri gerektiğini vurgulayan Koman, “Toplumun geneline baktığımızda çocuklar çok görünmez, duyulmaz bir grup olarak karşımıza çıkıyor; ihtiyaçları ile görünmezler, potansiyelleri ile görünmezler, düşünceleri ile görünmezler, duyulmazlar… Devlet de toplum da çocuğu korunmasız, güçsüz, masum hep üzerinde koruma gereken bir varlık olarak düşünüyor. Bu algı medyada da yer alıyor. Oysaki çocukları medyada sözüne değer verilen, eşit bireyler ve özneler olarak görmeye ihtiyacımız var..” dedi.

Çocuk ve Ergen Odağında Cinsel Haklar isimli podcast serisinin tamamına Spotify, Anchor ve derneğin web sitesinden ulaşılabilir. 

İlgili İçerikler