Ana içeriğe atla
Image
Haber yatay görseli
Share

Hak Örgütlerinden Taner Kılıç İçin Açıklama

12.06.2017
Hak Örgütleri Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç’ın tutuklanması dolayısıyla açıklama yaptı.

Hak Örgütleri Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç’ın tutuklanması dolayısıyla açıklama yaptı.

Hak Örgütleri Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç’ın tutuklanması dolayısıyla açıklama yaptı.

Ortak açıklama İnsan Hakları Derneği (İHD), İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD), Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi (UAÖ), Yurttaşlık Derneği (YD), Hak İnisiyatifi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği (Kaos-GL), Mültecilerle Dayanışma Derneği (Mülteci-Der) ve Mülteci Hakları Merkezi (MHD) adına yapıldı.

6 Haziran 2017 günü sabah erken saatte gözaltına alınan Taner Kılıç, 9 Haziran 2017 gecesi saat 23.30’da hâkim önüne çıkarılarak tutuklanıp cezaevine gönderildi.

Açıklamada Kılıç'ın tutuklanmasının "kişi özgürlüğü hakkına açıkça aykırı" olduğu belirtildi.

"Bu tutuklama, tüm insan hakları savunucuları ve sivil toplum kuruluşlarınca hukuka aykırı bulunmuş, tepki ve endişe ile karşılanmıştır.

"Taner Kılıç uzun yıllar insan hakları savunuculuğu yapmış, özellikle 'mülteci hakları ve hukuku' üzerine fedakârca çalışmalarda bulunmuş ve kurucularından olduğu Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nin halen yöneticiliğini yapmakta olan saygın bir kişidir. Kendisinin sadece bir iddia üzerine terör örgütü üyeliği ile suçlanması ve adeta bu durum sabit görülmüş gibi bir muameleye tabi tutulması infiale sebep olmuştur.

"Devletin istihbarat birimleri tarafından ileri sürülen, ByLock adlı programın telefonuna indirildiği iddiası Taner Kılıç tarafından kesin olarak reddedilmektedir. Bu redde rağmen; bu programın kullanılıp kullanılmadığının, kullanıldı ise kiminle hangi tarihlerde ne kadar süre kullanıldığı ve hepsinden önemlisi görüşmelerin içeriğinin ortaya konulmasına ve araştırılmasına gerek duymaksızın iddianın tek ve yeter şart sayılması ülkemiz hukuk sistemi için de endişe verici bulunmuştur. Suç ve cezaların kanuniliği ilkesi OHAL ilanında bile mutlaka uyulması gereken en temel hukuk kuralıdır."

“Masumiyet karinesi temel ilkesi'ne dikkat çekilen açıklamada, "Uzun yıllar içinde gerek teorik gerekse pratik çalışmaları ile kendisinden hiçbir şüphe duymadığımız arkadaşımız için vuku bulan bu ihlal, tüm yurttaşlarımız için potansiyel bir endişe kaynağıdır" denildi.

Hak örgütleri "tutuksuz yargılama asıl, tutuklu yargılama istisnadır" ilkesini de bir kez daha hatırlattı.

Açıklama şu çağrıyla sonlandırıldı:

"İnsan hakları örgütleri olarak, Taner Kılıç vakasından hareketle, yargı mensupları ve tüm hukuk insanlarını gözaltı ve tutuklama konusundaki pratiklerini evrensel hukuk ilkeleri açısından yeniden değerlendirmeye, bu ve benzeri hukuksuzluklara bir an önce son vermeye, siyasal iktidarı hak savunucuları konusunda BM İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesine uymaya çağırıyoruz."

Bianet

Share
İlgili İçerikler