Ana içeriğe atla
Image
dijital
Share

Herkes Dijital Sever

Çevrimiçi Okul
Genel Bilgi

Dijital teknolojiler, örgütlenme, barışçıl toplanma ve ifade özgürlüklerini kullanmanın ve bu hakları kısıtlamanın yeni yollarını sağlayarak, teknolojik ilerlemelerin gelecekte sivil toplumu nasıl etkileyeceği hakkında soruları gündeme getiriyor. 

Geçtiğimiz yüzyılda toplumsal ilişkiler ve iş yapma süreçleri, matbaa ve elektrik teknolojilerinin bize sunduğu olanaklarla gelişti. Bu yüzyılda ise internet ve ona bağlı olarak gelişen yeni teknolojiler toplumsal ve ekonomik ilişkileri değiştirerek geçmişin yapılarını ve iş yapma süreçlerini dönüştürüyor. Sosyal ilişkilerimiz, işlerimiz, eğitimimiz, tüketim ve üretim alışkanlıklarımız dijitalleşiyor. Örgütlenme ve savunuculuk araçlarından, lobicilik ve kampanyacılık süreçlerine kadar sivil toplumun çalıştığı her alan da dijitalleşmeden nasibini alıyor.

Sosyal politikalardan eğitime, devlet uygulamalarından göç yönetimine kadar her alanda; internet uygulamaları, sosyal medya, yapay zekâ, veri analitiği, robotik gibi yenilikçi teknolojiler yoğun olarak kullanılıyor ve farkında olsak da olmasak da gündelik yaşam pratiklerimize içkin bir şekilde deneyimlerimiz sürekli gelişiyor ve değişiyor. Özellikle Covid-19 pandemisi ile birlikte sivil toplumun çalışma alanını da dönüştüren ve yeni olanaklar ve soruları beraberinde getiren dijital dönüşüm süreci elbette yeni beceriler de gerektiriyor. 

“Herkes Dijital Sever” bu dönüşümün içerisinde STÖ’leri merkeze alan bir perspektifle üretildi. 4 başlıktan oluşan program bağımsız ama birlikte düşündüğünüzde de birbirini tamamlayan bir yapıya sahip. 

  301- Dijital Okuryazarlık ve Dijital Dönüşüm
  302- Dijital İletişim ve Yönetişim 
  303- Dijital İçerik ve Sosyal Medya
  304- Veri Görselleştirme ve Savunuculuk

Herkes Dijital Sever, uzun dönem eğitim kursu yaklaşımıyla tasarlandı. Uzun dönem eğitim kursu sadece süreye işaret etmez, uzun dönem aynı zamanda katılımcıların gelişim süreçlerini farklı araçlarla besleyen, katılımı ve deneyimi odağına alan bir yönteme vurgu yapar. 

Herkes Dijital Sever bu bakış açısıyla karşımıza gerek teorik, gerekse hemen uygulanabilir ipuçlarına sahip bir bütün olarak çıkıyor. Yaparak öğrenme ve yetişkin eğitimi yaklaşımına dayalı olarak dijital dönüşümün merkezinde yer alan konu ve kavramları deneyimleme ve üzerinde düşünme fırsatı veriyor.

Herkes Dijital Sever’e katılmak için önümüzde iki seçenek var. Bir tanesi yüz yüze kurs programı. 4 aylık bir süreci kapsıyor. Her ay 3 günlük buluşmalarla eğitim kursu içerisindeki başlık üzerinde konunun uzmanlarıyla bir araya geliyoruz, konuşuyoruz, tartışıyoruz. 

Diğer bir seçenek ise, kendi öğrenme hızımız ve planlamamızla tamamladığımız çevrimiçi Herkes Dijital Sever eğitim kursu. Çevrim içi içerikler kurs programı içerisinde ele alınan dersler için temel kavramları, tartışmaları ve bilgileri içeriyor. Bu haliyle yüz yüze kurs programının temeli oluşturuyor, başvurunuz sırasında çevrim içi içerikleri bitirmiş olmak size bir öncelik sağlıyor. 

Programına Al
Ne Öğreneceksiniz?
  • Sivil toplum perspektifinden, dijital okur yazarlık, interneti güvenli ve etkin bir şekilde kullanma, sahte haber ve internet etiği, dijitalleşme ve dijital dönüşüm, STÖ’ler için dijital dönüşüm süreçleri, ve uzaktan çalışma ile ilgili bilgi edineceksiniz. 
  • Dijital çağda iletişim ve halkla ilişkiler, STÖ’leri için dijital iletişim stratejisi ve planı, dijitalde hedef ve hedef kitle belirleme, dijital varlıkların yönetimi, dijital reklamcılık, web sitesi ve e-bülten, anlık mesajlaşma ve ekip içi uygulamaları, dijital iletişimin yönetişim ile ilişkisi, ağ odaklı yönetişim, ve dijital demokrasi uygulamalarını öğreneceksiniz. 
  • Dijital içerikler ve dijital hikaye anlatıcılığı, iyi dijital içerik örnekleri, dijital için metin yazma, görsel, video ve podcast üretme, sosyal medya ve ilişkili kavramlar, popüler sosyal medya platformları Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, Linkedin, Pinterest ve YouTube hakkında ayrıntılı bilgiler edineceksiniz. 
  • Dijital çağda veri okuryazarlığını, STÖ’ler açısından veri ve veri ile çalışmanın önemini, veri ile çalışma süreçlerini, veri görselleştirme yöntem ve araçlarını ve veri hikayeciliği hakkında bilgiler öğreneceksiniz. 
Kimin için?

Bir STÖ’nün dijitalleşme sürecini takip eden ve/veya dijital iletişim faaliyetlerini gönüllü ya da profesyonel olarak yürüten, dijital dönüşümün bugün ve gelecek için öneminin farkında, çağın gerektirdiği dijital becerileri kazanmayı hedefleyen herkes bu içeriklerden faydalanabilir. 

Ne Kadar Zaman Ayırmalısınız?

Herkes Dijital Sever’in yüz yüze programı uzun dönem eğitim kursu yaklaşımıyla tasarlandı. 4 ay boyunca, yüz yüze buluşmalar için ayda 3 gün ayırmanız yeterli. Zaman zaman yüz yüze buluşmaların ardından eğitmenlerin sizden çeşitli hazırlıklar, görevler isteyebileceğini de hatırlatmak isteriz. 

15-16-17 Haziran 2022 301- Dijital Okuryazarlık ve Dijital Dönüşüm
19-20-21 Temmuz 2022 302- Dijital İletişim ve Yönetişim 
08-09-10 Eylül 2022 303- Dijital İçerik ve Sosyal Medya
06-07-08 Ekim 2022 304- Veri Görselleştirme ve Savunuculuk

Eğer Herkes Dijital Sever’e sadece çevrim içi katılmaya karar verdiyseniz, güzel haber! belirlenmiş herhangi bir başlama ve bitiş tarihi yok. Kendi belirlediğiniz zaman başlayıp, kendi belirlediğiniz hızda tamamlayabilirsiniz. Bizim size önerimiz haftada 5-6 saatinizi ayırmanız ve 4 haftada tüm programı bitirmeniz. Kurs içerisinde yer alan  video içerikler  9,5 saat; okuma materyalleri ise  12 saat sürüyor. Yani tüm içeriklerin toplam süresi  21,5 saat.

Nasıl Katılabilirsiniz?

Eğer kendi öğrenme hızınızda, kendi belirlediğiniz zamanda ve yerde Herkes Dijital Sever’i çevrim içi almak isterseniz,Çevrim içi” butonuna tıklamanız ve kayıt olmak için belirlenen adımları takip etmeniz yeterli. Kaydınızı tamamladıktan sonra Herkes Dijital Sever’e ait çevrim içi içeriklere ulaşabileceksiniz. Yüz yüze programa başvuru yapmadan önce bu çevrim içi içerikleri bitirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede başvurunuza bir öncelik sağlamış olacaksınız. 

Programına Al
Eğitim Detayları
Süre
22 saat/kendi hızınızda
Belge Türü
Katılım Belgesi
Dil
Türkçe
Eğitim Takvimi
Image
YouTube Kanalı

"Biçilmiş Kaftan" Ismarlama Eğitim Programı

“Biçilmiş Kaftan” Ismarlama Eğitim Programı, sizlerin belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda bizimle birlikte tasarlanan ve planlanan özelleştirilmiş bir kapasite güçlendirme desteği.

İlgili Eğitim