Ana içeriğe atla
Image
dijital
Share

Herkes Dijital Sever

Çevrimiçi Okul

Eğitim Hakkında

Dijital teknolojiler, örgütlenme, barışçıl toplanma ve ifade özgürlüklerini kullanmanın ve bu hakları kısıtlamanın yeni yollarını sağlayarak, teknolojik ilerlemelerin gelecekte sivil toplumu nasıl etkileyeceği hakkında soruları gündeme getiriyor. 

Geçtiğimiz yüzyılda toplumsal ilişkiler ve iş yapma süreçleri, matbaa ve elektrik teknolojilerinin bize sunduğu olanaklarla gelişti. Bu yüzyılda ise internet ve ona bağlı olarak gelişen yeni teknolojiler toplumsal ve ekonomik ilişkileri değiştirerek geçmişin yapılarını ve iş yapma süreçlerini dönüştürüyor. Sosyal ilişkilerimiz, işlerimiz, eğitimimiz, tüketim ve üretim alışkanlıklarımız dijitalleşiyor. Örgütlenme ve savunuculuk araçlarından, lobicilik ve kampanyacılık süreçlerine kadar sivil toplumun çalıştığı her alan da dijitalleşmeden nasibini alıyor.

Sosyal politikalardan eğitime, devlet uygulamalarından göç yönetimine kadar her alanda; internet uygulamaları, sosyal medya, yapay zekâ, veri analitiği, robotik gibi yenilikçi teknolojiler yoğun olarak kullanılıyor ve farkında olsak da olmasak da gündelik yaşam pratiklerimize içkin bir şekilde deneyimlerimiz sürekli gelişiyor ve değişiyor. Özellikle Covid-19 pandemisi ile birlikte sivil toplumun çalışma alanını da dönüştüren ve yeni olanaklar ve soruları beraberinde getiren dijital dönüşüm süreci elbette yeni beceriler de gerektiriyor. 

“Herkes Dijital Sever” bu dönüşümün içerisinde STÖ’leri merkeze alan bir perspektifle üretildi. 4 başlıktan oluşan program bağımsız ama birlikte düşündüğünüzde de birbirini tamamlayan bir yapıya sahip. Farklı bilgi düzeylerindeki STÖ temsilcilerine yönelik gerek teorik, gerekse hemen uygulanabilir ipuçlarına sahip bir bütün. Farklı öğrenme ve bilgi kaynaklarına sahip programın, istediğiniz bölümünden başlayabilir, istediğiniz hızda ilerleyebilirsiniz. Öğrendiklerinizi denemek için hepsini bitirmeyi beklemeyin, deneyin ve dönüştürün.

  • Dijital Okuryazarlık ve Dijital Dönüşüm
  • Dijital İletişim ve Yönetişim
  • Dijital İçerik ve Sosyal Medya
  • Veri Görselleştirme

Herkes Dijital Sever’e ait özgün dijital program ve içerikler Özgür Kurtuluş  ve Özgür  Mehmet Kütküt  tarafından hazırlandı. 

Ne Öğreneceksiniz?

  •  
  • Sivil toplum perspektifinden, dijital okur yazarlık, interneti güvenli ve etkin bir şekilde kullanma, sahte haber ve internet etiği, dijitalleşme ve dijital dönüşüm, STÖ’ler için dijital dönüşüm süreçleri, ve uzaktan çalışma ile ilgili bilgi edineceksiniz. 
  • Dijital çağda iletişim ve halkla ilişkiler, STÖ’leri için dijital iletişim stratejisi ve planı, dijitalde hedef ve hedef kitle belirleme, dijital varlıkların yönetimi, dijital reklamcılık, web sitesi ve e-bülten, anlık mesajlaşma ve ekip içi uygulamaları, dijital iletişimin yönetişim ile ilişkisi, ağ odaklı yönetişim, ve dijital demokrasi uygulamalarını öğreneceksiniz. 
  • Dijital içerikler ve dijital hikaye anlatıcılığı, iyi dijital içerik örnekleri, dijital için metin yazma, görsel, video ve podcast üretme, sosyal medya ve ilişkili kavramlar, popüler sosyal medya platformları Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, Linkedin, Pinterest ve YouTube hakkında ayrıntılı bilgiler edineceksiniz. 
  • Dijital çağda veri okuryazarlığını, STÖ’ler açısından veri ve veri ile çalışmanın önemini, veri ile çalışma süreçlerini, veri görselleştirme yöntem ve araçlarını ve veri hikayeciliği hakkında bilgiler öğreneceksiniz. 
  •  

Kimin için?

Sivil toplum alanında aktivist, gönüllü ya da profesyonel olarak çalışan ya da çalışmayı düşünen, dijital dönüşümün bugün ve gelecek için öneminin farkında, çağın gerektirdiği dijital becerileri kazanmayı hedefleyen herkes bu içeriklerden faydalanabilir.  

Programı takip edebilmek için ele alınan konu başlıklarına ait herhangi bir temel bilgi ve beceriye ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan tek şey sizin için hazırlanmış olan dijital içerikleri izlemek, dinlemek, okumak ve dijital alıştırmaları yapmak için internet bağlantısı olan bir bilgisayar, tablet ya da mobil telefon. 
 

Ne Kadar Zaman Ayırmalısınız?

Dijital öğrenmenin en güzel yanlarından biri, öğrenme hızının öğrenen tarafından belirlenmesi olsa gerek. “Herkes Dijital Sever” için belirlenmiş herhangi bir başlama ve bitiş tarihi yok. Kendi belirlediğiniz zaman başlayıp, kendi belirlediğiniz hızda tamamlayabilirsiniz. 

Bizim size önerimiz haftada 5-6  saatinizi ayırmanız ve 4 haftada tüm programı bitirmeniz. Kurs içerisinde yer alan  video içerikler  11 saat; okuma materyalleri ise  12 saat sürüyor. Yani tüm içeriklerin toplam süresi  22 saat.
 

Nasıl Katılabilirsiniz?

“Kayıt Ol” butonuna tıklamanız yeterli. Önce STOK-Sivil Toplum Okulu dijital öğrenme platformuna yönlendirileceksiniz. Burada “Herkes Dijital Sever” programına kayıt yaptırmak istediğinizi bir kez daha “kayıt ol” butonuna tıklayarak onaylamanız gerekiyor. Onayın ardından karşınıza çıkan kayıt formunu doldurduktan sonra sistem sizi programa yönlendirecek ve program içerisinde yer alan tüm dijital içeriklere ulaşabileceksiniz. 

Katılım Belgesi

“Herkes Dijital Sever” programı içerisinde yer alan her bir dersi tamamladığınızda sistem otomatik olarak size bir dijital “Bitirme Rozeti” verecek. Program sonunda 4 adet dijital bitirme rozetini elde ettiğinizde sistem size adınıza düzenlenmiş dijital bir “Katılım Belgesi”ni sisteme kayıt yaptırırken kullandığınız e-posta adresinize gönderecek. 

İlgili İçerikler
Image
YouTube Kanalı

"Biçilmiş Kaftan" Ismarlama Eğitim Programı

“Biçilmiş Kaftan” Ismarlama Eğitim Programı, sizlerin belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda bizimle birlikte tasarlanan ve planlanan özelleştirilmiş bir kapasite güçlendirme desteği.

İlgili Eğitim
Share
Programına Al
Eğitim Detayları
Süre
22 saat/kendi hızınızda
Belge Türü
Katılım Belgesi
Dil
Türkçe
Eğitmen
Özgür Kurtuluş
Özgür Kurtuluş

ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde lisans, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo TV Sinema Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 7 yıl bilişim şirketlerinde kurumsal hayatı tecrübe ettikten sonra, 2006 yılında Kamra Interactive adlı dijital ajansı kurdu. 100'den fazla kurum ile dijital pazarlama, içerik pazarlama ve sosyal medya alanında, kampanya tasarımı ve yönetim, hesap yönetimi ve içerik geliştirme projeleri gerçekleştirdi. Halen sivil toplum ve sosyal sorumluluk projelerinde içerik üreticisi ve danışman olarak çalışıyor. Dijital İletişim ve Yönetişim, Sosyal medya, Dijital Okuryazarlık, Dijital Güvenlik ve Sosyal Girişimcilik alanlarında eğitimler veriyor. Kurucularından olduğu Dijital Düşün Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Eğitmen
Özgür Mehmet Kütküt
Özgür Mehmet Kütküt

Kırıkkale Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde lisans,  ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2009-2020 yılları arasında STGM'nin iletişim biriminde çalıştı; asistanlık, koordinatörlük görevlerini yürüttükten sonra STGM Dijital İşler bölümünü yürütmeye başladı; dijital güçlendirme eğitimlerini tasarladı ve sürdürdü. TechSoup Türkiye Yazılım Bağış Programı'nda çalıştı. Dijital iletişim, uzaktan eğitim, dijital savunuculuk, dijital güçlendirme konularında pek çok STÖ ve kuruluşla eğitmen, uzman, danışman ve içerik geliştiricisi olarak çalışmayı sürdürüyor. Dijital Düşün Derneği kurucu üyesi.