Ana içeriğe atla
Image
AB
Share

AB Ekonomik ve Sosyal Komitesi Genişleme Aday Üyeleri Arasında Biz de Varız

Geçtiğimiz ay komite çalışmalarına “genişleme aday üyesi” olarak katkı verecek sivil toplum örgütlerinin belirlenmesi için AB aday ülkelerindeki sivil topluma çağrı yapan AB Ekonomik ve Sosyal Komitesi (EESC) 15 Şubat 2024 tarihinde düzenlenen tanıtım toplantısıyla isimleri açıkladı.

Türkiye'den de işveren örgütleri, sendikalar ve STÖ temsilcilerinden 15 uzman kişi önümüzdeki dönemde AB düzenlemelerinin hazırlanması sürecinde Ekonomik ve Sosyal Komite tarafından oluşturulan görüşlere katkı verecek ve yeni fikirlerin geliştirilmesi sürecine dahil olabilecek. Derneğimiz de seçilen 15 kurum arasında yer alıyor.

Genişleme aday üyeleri çalışması neden önemli?

Milyonlarca AB vatandaşını temsil eden yaklaşık 250 kuruluşu ve ağı ulusal düzeyde bir araya getiren ve İşverenler Grubu, İşçiler Grubu ve Sivil Toplum Örgütleri Grubu olarak üç gruptan oluşan EESC'nin bu pilot projesinde, genişleme aday üyeleri önümüzdeki dönemde AB düzenlemelerinin hazırlanması sürecinde EESC tarafından oluşturulan görüşlere katkı verecek ve yeni fikirlerin geliştirilmesi sürecine dahil olabilecek.

Bu girişim sayesinde aday ülkeler ilk defa AB kurumlarının işleyişine doğrudan dahil edilecekken, bu durum AB’nin genişleme konusunu önümüzdeki dönemde daha fazla gündeme alacağının bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Sivil toplum örgütleri açısından ise bu girişim, sivil toplumun AB genişleme sürecinde artan rolünün de açık bir kanıtı olarak değerlendiriliyor.

Ekonomik ve Sosyal Komite tarafından hayata geçirilen girişime 9 AB aday üyesi ülkeden (Arnavutluk, Bosna Hersek, Gürcistan, Karadağ, Kuzey Makedonya, Moldova, Sırbistan, Ukrayna, Türkiye) yaklaşık 600 başvuru alındı. Bu başvurulardan 131’i genişleme aday üyesi olarak kabul edildi. Genişleme aday üyeleri işveren örgütleri, sendikalar ve STÖ temsilcilerinden oluşuyor.

STGM Genişleme Aday Üyesi’ne seçilen örgütler arasında

Genişleme aday üyesi, AB'ye aday ülkelerdeki sivil toplum temsilcilerine EESC üyesi statüsü vermeksizin destek ve ilgi gösteren onursal bir unvan. Derneğimiz de genişleme aday üyesi olarak seçilen sivil toplum örgütleri arasında yer alıyor. Bu çalışmada Yönetim Kurulu üyemiz  Seniye Nazik Işık derneğimizi temsil edecek. 

Türkiye’den seçilen diğer kurumlar ise şöyle, 

 1. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)
 2. Habitat Derneği
 3. HAK-İŞ Konfederasyonu
 4. İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV)
 5. İstanbul Ticaret Odası (İTO
 6. Kadın Girişimciler Türkiye Derneği (KAGİDER
 7. Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN)
 8. Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği (STGM)
 9. Türk Konfederasyonu Esnaf ve Sanatkarlar (TESK)
 10. Türkiye Avrupa Vakfı
 11. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ)
 12. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK)
 13. Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu
 14. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)
 15. Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV)

 
 

İlgili Eğitim