Ana içeriğe atla
Image
stok
Share

STOK Savunucu Örgütler Yüz Yüze Eğitim Programı için Başvuruları Almaya Başladık

Avrupa Birliği tarafından desteklenen Sivil Toplum Kapasite Güçlendirme Merkezi Projemiz kapsamında STOK 500- Savunucu Örgütler’in yüz yüze eğitim programına Mart ayında başlıyoruz.

Uzun dönemli bir program olan STOK 500 - Savunucu Örgütler, farklı hak alanlarını kesişimsellik yaklaşımıyla yürüttüğü hak temelli çalışmalara ve örgüt yapısına yerleştirmek isteyen sivil toplum örgütleri için tasarlandı.

Savunucu Örgütler başlığı içerisinde; sürdürülebilir kalkınma ve küresel amaçlar, toplumsal cinsiyet eşitliği ve ana akımlaştırma, çocuk hakları ve ana akımlaştırma, mülteci hakları ve ana akımlaştırma başlıklarında konuşacağız. 

Son başvuru tarihi: 03 Mart 2024 Pazar Saat: 23:59

STOK 500 - Savunucu Örgütler yüz yüze programı yalnızca STÖ temsilcilerine açık olacaktır.

Mart 2024 - Haziran 2024 arasındaki 4 aylık bir süreci kapsayan bu eğitim programının tek bir başvuru formu var. Bu tek başvuru ile 4 derse birden başvurmuş olacaksınız. Her bir ders için ayda 3 gün ayırmanız yeterli. Başvurunuz kabul edilirse tüm derslere katılmanız gerekiyor. 
 

Planlanan buluşmaların tarihleri şöyle;


20-22 Mart 2024                501 - Sürdürülebilir Kalkınma ve Küresel Amaçlar
24-26 Nisan 2024              503 - Çocuk Hakları ve Ana Akımlaştırma
15-17 Mayıs 2024              504 - Mülteci Hakları ve Ana Akımlaştırma
11-13 Haziran 2024           502 - Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Ana Akımlaştırma

BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN

Savunucu Örgütler yüz yüze programına başvurmadan önce bizim tavsiyemiz STOK Dijital Öğrenme Platformu’nda yer alan 500 - Savunucu Örgütler’e ait çevrim içi içerikleri tamamlamanız. Başvurunuzu yaptığınız sırada STOK Dijital Öğrenme Platformu’ndaki çevrim içi içerikleri bitirmiş olmanız size öncelik sağlayacaktır. 

Başvurunuzun değerlendirilebilmesi için başvuru formunu eksiksiz ve özenli biçimde doldurmanız gerektiğini hatırlatırız.

Ne Öğreneceksiniz?

  • Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile sivil alanda yürüttüğümüz çalışmalar arasındaki bağları göreceğiz ve sürdürülebilir kalkınma çerçevesinin savunuculuk alanlarımız için nasıl olanaklar sunacağını tartışıp birlikte keşfedeceğiz. 
  • Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini örgütlerimizin iç işleyişinde, yürüttüğümüz proje ve programlarda hayata geçirecek ve sürdürülebilir kılacak adımlar atabilmemize yönelik kapasitemiz güçlenecek;
  • Yürüttüğümüz çalışmalara Çocuk Hakları yaklaşımını yerleştirmek için Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde yer alan 4 temel ilkenin nasıl ele alınacağını, kesişimsellik bakış açısıyla hak ihlallerini izlemek için gerekli olan araçları ve mekanizmaları öğreneceğiz;
  • Göç ve kalkınma bağlamında sivil toplum gündemine mültecilerin eklemlenmesi ve hak temelli çalışmalarda mültecilerin temsilinin sağlanması için Mülteci Haklarının ana akımlaştırılması süreçlerinde örgütümüzün kapasitesini güçlendireceğiz;

Nasıl Başvuru Yapabilirsiniz?

500- Savunucu Örgütler’in yüz yüze programına katılmak istiyorsanız başvuru formunu doldurmanız yeterli. Başvuru yapabilmek için ilk olarak STOK Dijital Öğrenme Platformu’na kaydolmanız gerekiyor. Sisteme buradan kayıt olup, ondan sonra adımları takip ederek başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Tüm eğitimler Ankara’da düzenlenecektir. Ankara dışından gelen katılımcıların konaklama ve yol masrafları STGM tarafından karşılanacaktır.

Son başvuru tarihini takip eden 10 gün içinde başvuru değerlendirme süreci tamamlanacak ve başvurunuzla ilgili bir yanıt alacaksınız. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda, temsil ettiğiniz örgütün yönetim yapısından, tüm programa örgütünüz adına katılımınızı desteklediklerini belirten bir “destek mektubu” isteneceğini de hatırlatalım. 
 

İlgili Eğitim