Ana içeriğe atla

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş-Pazarcık ve Elbistan Depremleri Ön Gözlem Raporu

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, Eşit Haklar için İzleme Derneği, FİSA Çocuk Hakları Merkezi, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, Adil Yargılanma Hakkına Erişim Derneği, Yurttaşlık Derneği temsilcileri Kapasite Geliştirme Derneği ve bağımsız uzmanların katılımıyla oluşturulan sivil toplum heyeti Şubat Depremleri'nin ardından deprem bölgesine yaptıkları ziyaretin raporunu yayınladı. 
Yazar / Editör:
Adil Yargılanma Hakkına Erişim Derneği, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, FİSA Çocuk Hakları Merkezi, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi
ve Yurttaşlık Derneği temsilcileri 
Yayın Yılı:
2023
Yayım Dili:
Türkçe
Share

11-14 Şubat 2023 tarihleri arasında düzenlenen gözlem ziyareti Adana, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illeri ile, Elbistan, İskenderun, Kırıkhan, Samandağ ilçelerine düzenlendi. 

Gözlem raporunun girişinde "Uluslararası insan hakları ilkeleri, afet öncesi zarar azaltma ve hazırlık önlemleri, acil yardım ve rehabilitasyon ve yeniden inşa çabaları da dahil olmak üzere afet risk yönetimine rehberlik etmelidir." denildi.

"İnsan hakları, doğal afetlerle ilgili tüm insani yardım çalışmalarının odağında yer almalıdır." denilirken, insan hakları yaklaşımını odağına almayan afet yönetiminin farklı gruplar bakımından ayrımcılık oluşturacağı da vurgulandı. Yine iyileşme ve yeniden yapılanma sürecininin de insan hakları odaklı tasarlanması gerektiği belirtildi. 

Raporda insan hakları alanında çalışan tüm kesimlerin de afet öncesi, afet sırası ve afet sonrasında yürütülecek bütün operasyonların planlanması ve yürütülmesinde aktif paydaş olarak yer alması gerektiği de vurgulandı. 

Raporda bundan sonraki sürecin sivil toplumun da dahil edildiği katılımcı bir perspektifle ve şeffaf bir şekilde yönetilmesinin, ihtiyaçların doğru saptanmasının, doğru politikalar oluşturulmasının denge-denetleme bakımından çok önemli olduğunu belirtilirken, depremin yarattığı yıkımın ardından onarım ve yeniden yapılanma sürecinin yerel halk, kurumlar, uzman meslek örgütleri, akademi ve sivil toplum ile işbirliği halinde yürütülmesinin zorunlu olduğu söylendi.

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Haziran 2024