Ana içeriğe atla
Image
Herkese Lazım Dersler
Share

Herkese Lazım Dersler

Çevrimiçi Okul

Eğitim Hakkında

Sivil toplum alanına bir giriş yapmak, alanımızdaki temel kavramları ve tartışmaları tanımak, bu alan içerisinde yaratmak istediğimiz değişimi tanımlayabileceğimiz yaklaşımları ve temel becerileri tanıtmak  amacıyla tasarlandı.

Herkese Lazım Dersler, 4 başlıktan oluşuyor. Her bir başlık içeriği birbirinden bağımsız ama bir o kadar da birbirini destekleyecek şekilde kurgulandı. İstediğiniz konudan başlayabilir, istediğiniz hızda ilerleyebilirsiniz. 

  • 101-Sivil Topluma Genel Bir Bakış
  • 102-STÖ’ler için Örgüt Tasarımı ve Yönetimi
  • 103-Hak Temelli Yaklaşım ve Anaakımlaştırma
  • 104-İletişim Temelli Katılım ve Savunuculuk

Herkese Lazım Dersler’e ait özgün dijital program ve içerikler Ulaş Bayraktar, Dr. Burçak Özoğlu, Feray Salman ve Sait Fehmi Ağduk tarafından hazırlandı. 

Ne Öğreneceksiniz?

  •  
  • Sivil topluma ilişkin temel kavramları, yaklaşımları ve tartışmaları tarihsel süreç içerisinde tanımlayacak, kendinizi sivil toplum ekosistemi içerisinde konumlandıracaksınız,
  • Örgütsel tasarım ve örgütsel kapasite kavramlarını pekiştirecek, örgüt yönetiminin olmazsa olmazlarını öğreneceksiniz,
  • Ana akımlaştırma kavramını hak temelli yaklaşımla ele alacak, kapsayıcı bir bakış açısını yerleştirmenin önemini kavrayacaksınız,
  • İletişim becerilerinize odaklanacak, katılım ve savunuculuk faaliyetlerini iletişim temelinde tanımlayacaksınız.  

Kimin için?

Sivil toplum alanıyla yeni tanışmış, temel kavramlar hakkında bilgi ve becerisini arttırmak isteyen bireyler, aktivistler, gönüllüler, çalışanlar kadar bu alanda uzun zamandır yer alan, bilgi ve becerisini tazelemek isteyen örgütlü ya da örgütsüz herkes, Herkese Lazım Dersler’e katılabilir. 

Programı takip edebilmek için ele alınan konu başlıklarına ait herhangi bir temel bilgi ve beceriye ihtiyaç yok. İhtiyacınız olan tek şey sizin için hazırlanmış olan dijital içerikleri izlemek, dinlemek, okumak ve dijital alıştırmaları yapmak için internet bağlantısı olan bir bilgisayar, tablet ya da mobil telefon. 

Ne Kadar Zaman Ayırmalısınız?

Dijital öğrenmenin en güzel yanlarından biri, öğrenme hızının öğrenen tarafından belirlenmesi olsa gerek. “Herkese Lazım Dersler” için belirlenmiş herhangi bir başlama ve bitiş tarihi yok. Kendi belirlediğiniz zaman başlayıp, kendi belirlediğiniz hızda tamamlayabilirsiniz. 

Bizim size önerimiz haftada 3 saatinizi ayırmanız ve 4 haftada tüm programı bitirmeniz. Herkese Lazım Dersler içerisinde yer alan video içerikler 7 saat, podcast içerikler 1,5 saat; okuma materyalleri ise 3,5 saat sürüyor. Yani tüm içeriklerin toplam süresi 12 saat.

Nasıl Katılabilirsiniz?

“Kayıt Ol” butonuna tıklamanız yeterli. Önce STOK-Sivil Toplum Okulu dijital öğrenme platformuna yönlendirileceksiniz. Burada “Herkese Lazım Dersler” programına kayıt yaptırmak istediğinizi bir kez daha “kayıt ol” butonuna tıklayarak onaylamanız gerekiyor. Onayın ardından karşınıza çıkan kayıt formunu doldurduktan sonra sistem sizi programa yönlendirecek ve program içerisinde yer alan tüm dijital içeriklere ulaşabileceksiniz.

Katılım Belgesi

“Herkese Lazım Dersler” programı içerisinde yer alan her bir dersi tamamladığınızda sistem otomatik olarak size bir dijital “Bitirme Rozeti” verecek. Program sonunda 4 adet dijital bitirme rozetini elde ettiğinizde sistem size adınıza düzenlenmiş dijital bir “Katılım Belgesi”ni sisteme kayıt yaptırırken kullandığınız e-posta adresinize gönderecek. 

İlgili İçerikler
Image
YouTube Kanalı

"Biçilmiş Kaftan" Ismarlama Eğitim Programı

“Biçilmiş Kaftan” Ismarlama Eğitim Programı, sizlerin belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda bizimle birlikte tasarlanan ve planlanan özelleştirilmiş bir kapasite güçlendirme desteği.

İlgili Eğitim
Share
Programına Al
Eğitim Detayları
Süre
12 saat/kendi hızınızda
Belge Türü
Katılım Belgesi
Dil
Türkçe
Eğitmen
Sait Fehmi Ağduk
Sait Fehmi Ağduk

Lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tamamlayıp, yüksek lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden aldı. 2002 yılında Birleşmiş Milletler’de başladığı sivil toplum hayatına, on yıl boyunca Ulusal Demokratik Enstitü’de devam etti. Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı “Konuk Sanatçı Programı”nı yürüttü. İletişim, katılım ve savunuculuk konularında çalışıyor. T24 Haftalık’ta kendisini ifade ediyor.  www.hayatevi.org adlı bloğunda ev, yol ve aile temaları üzerinden hayata dair yazılar yazıyor. instagram, facebook ve twitter @hayatevinde

Eğitmen
Feray Salman
Feray Salman

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunu Feray Salman, South Bank Polytechnic Şehir Ekonomisi  bölümünün derslerine katıldı. Bir süre  Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nda çalıştı. TMMOB, Türk Tabipleri Birliği ve IPS İletişim Vakfı’nın “alternatif bir iletişim ağı” oluşturulmasına yönelik çalışmalarında yer alarak Bianet’in kuruluşu sürecine katkıda bulundu. 1998-2004 yılları arasında İHD yönetim kurullarında yer aldı. 2005 yılından bu yana insan hakları örgütlerinin oluşturduğu İnsan Hakları Ortak Platformu’nun (İHOP) genel koordinatörlüğünü yürütüyor.

Eğitmen
Burçak Özoğlu
Dr. Burçak Özoğlu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü mezunu Dr. Burçak Özoğlu, yüksek lisans ve doktora derecesini , Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü ve Manchester Üniversitesi Uluslararası Emek Araştırmaları Merkezi'nde tamamladı. Halen ODTÜ İİBF’de ek görevli öğretim elemanı olarak çalışan Özoğlu, örgüt teorisi, yönetim bilimleri, emek çalışmaları alanlarında sivil toplum örgütleriyle ve akademi ile çalışmalar yürütüyor. Özoğlu, Everest Dağı zirvesine tırmanan ilk kadın dağcılarımızdan.

 

Eğitmen
Ulaş Bayraktar
Ulaş Bayraktar

Galatasaray Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu Ulaş Bayraktar yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü'nde tamamladı. Yerel yönetimler, kentsel siyaset, kamu politikaları ve müşterekler siyaseti alanlarında araştırmalar ve yayınlar yapıyor. instagram.com/kent_rasathanesi twitter.com/ulsby