Ana içeriğe atla
Image
Herkese Lazım Dersler
Share

Herkese Lazım Dersler

Çevrimiçi Okul
Genel Bilgi

Sivil toplum alanına bir giriş yapmak, alanımızdaki temel kavramları ve tartışmaları tanımak, bu alan içerisinde yaratmak istediğimiz değişimi tanımlayabileceğimiz yaklaşımları ve temel becerileri tanıtmak amacıyla tasarlandı.

Herkese Lazım Dersler, 4 dersten oluşuyor. Her bir ders içeriği birbirinden bağımsız ama bir o kadar da birbirini destekleyecek şekilde kurgulandı. 

Herkese Lazım Dersler, uzun dönem eğitim kursu yaklaşımıyla tasarlandı. Uzun dönem eğitim kursu sadece süreye işaret etmez, uzun dönem aynı zamanda katılımcıların gelişim süreçlerini farklı araçlarla besleyen, katılımı ve deneyimi odağına alan bir yönteme vurgu yapar. 

Herkese Lazım Dersler bu bakış açısıyla karşımıza çıkıyor. İçerisinde yer alan her bir ders başlığı öncelikle katılımcıların sahadaki pratik deneyimleri ile akademik ve profesyonel bilgiyi birleştiren kapsamlı ve yapılandırılmış bir kapasite güçlendirme eğitimi. Yaparak öğrenme ve yetişkin eğitimi yaklaşımına dayalı olarak örgütsel kapasitenin merkezinde yer alan konu ve kavramları deneyimleme ve üzerinde düşünme fırsatı veriyor. 

Herkese Lazım Dersler’e katılmak için önümüzde iki seçenek var. Bir tanesi yüz yüze kurs programı. 4 aylık bir süreci kapsıyor. Her ay 3 günlük buluşmalarla eğitim kursu içerisindeki başlık üzerinde konunun uzmanlarıyla bir araya geliyoruz, konuşuyoruz, tartışıyoruz. 

Diğer bir seçenek ise, kendi öğrenme hızımız ve planlamamızla tamamladığımız çevrim içi Herkese Lazım Dersler eğitim kursu. Çevrim içi içerikler kurs programı içerisinde ele alınan dersler için temel kavramları, tartışmaları ve bilgileri içeriyor. Bu haliyle yüz yüze kurs programının temeli oluşturuyor, başvurunuz sırasında çevrim içi içerikleri bitirmiş olmak size bir öncelik sağlıyor. 

Programına Al
Ne Öğreneceksiniz?

Herkese Lazım Dersler içinde;

  • Sivil topluma ilişkin temel kavramları, yaklaşımları ve tartışmaları tarihsel süreç içerisinde tanımlayacak, kendinizi sivil toplum ekosistemi içerisinde konumlandıracaksınız,
  • Örgütsel tasarım ve örgütsel kapasite kavramlarını pekiştirecek, örgüt yönetiminin olmazsa olmazlarını öğreneceksiniz,
  • Ana akımlaştırma kavramını hak temelli yaklaşımla ele alacak, kapsayıcı bir bakış açısını yerleştirmenin önemini kavrayacaksınız,
  • İletişim becerilerinize odaklanacak, katılım ve savunuculuk faaliyetlerini iletişim temelinde tanımlayacaksınız. 
Kimin için?

Sivil toplum alanıyla yeni tanışmış, temel kavramlar hakkında bilgi ve becerisini arttırmak isteyen aktivistler, gönüllüler, çalışanlar kadar bu alanda uzun zamandır yer alan, bilgi ve becerisini tazelemek isteyen herkes, Herkese Lazım Dersler’e katılabilir. Programı takip edebilmek için ele alınan konu başlıklarına ait herhangi bir temel bilgi ve beceriye ihtiyaç yok. 

Ne Kadar Zaman Ayırmalısınız?

Kasım 2022 - Şubat 2023 arasındaki 4 aylık bir süreci kapsayan bu eğitim programının tek bir başvuru formu var. Bu tek başvuru ile 4 derse birden başvurmuş olacaksınız. Her bir ders için ayda 3 gün ayırmanız yeterli. Başvurunuz kabul edilirse tüm derslere katılmanız gerekiyor. Zaman zaman yüz yüze buluşmaların ardından eğitmenlerin sizden çeşitli hazırlıklar, görevler isteyebileceğini de hatırlatmak isteriz. 

Son başvuru tarihi 13 Kasım 2022 Pazar saat 23:59.  100-Herkese Lazım Dersler yüz yüze programı yalnızca STÖ temsilcilerine açık olacaktır.

24-25-26 Kasım 2022 101-Sivil Topluma Genel Bir Bakış
21-22-23 Aralık 2022 103-Hak Temelli Yaklaşım ve Ana Akımlaştırma
25-26-27 Ocak 2023 104-İletişim Temelli Katılım ve Savunuculuk
22-23-24 Şubat 2023 102-STÖ’ler için Örgüt Tasarımı ve Yönetimi

Eğer Herkese Lazım Dersler’e sadece çevrim içi katılmaya karar verdiyseniz, güzel haber! belirlenmiş herhangi bir başlama ve bitiş tarihi yok. Kendi belirlediğiniz zaman başlayıp, kendi belirlediğiniz hızda tamamlayabilirsiniz. Bizim size önerimiz haftada 3 saatinizi ayırmanız ve 4 haftada tüm programı bitirmeniz. Herkese Lazım Dersler içerisinde yer alan video içerikler 7 saat, podcast içerikler 1,5 saat; okuma materyalleri ise 4,5 saat sürüyor. Yani tüm içeriklerin toplam süresi 12 saat.

Nasıl Katılabilirsiniz?

Kendi öğrenme hızınızda, kendi belirlediğiniz zamanda ve yerde Herkese Lazım Dersler’i çevrim içi almak isterseniz, “Çevrim içi” butonuna tıklamanız ve kayıt olmak için belirlenen adımları takip etmeniz yeterli. Kaydınızı tamamladıktan sonra Herkese Lazım Dersler’e ait çevrim içi içeriklere ulaşabileceksiniz. Yüz yüze programa başvuru yapmadan önce bu çevrim içi içerikleri bitirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede başvurunuza bir öncelik sağlamış olacaksınız. 

Katılım Belgesi

“Herkese Lazım Dersler” programı içerisinde yer alan her bir eğitimi tamamladığınızda dijital “Bitirme Rozeti” alacaksınız. Program sonunda 4 adet dijital bitirme rozetini elde ettiğinizde adınıza düzenlenmiş dijital bir “Katılım Belgesi”ni kayıt yaptırırken kullandığınız e-posta adresinize gönderecek. 

Programına Al
Eğitim Detayları
Belge Türü
Katılım Belgesi
Dil
Türkçe
Eğitim Takvimi
Share
Image
YouTube Kanalı

"Biçilmiş Kaftan" Ismarlama Eğitim Programı

“Biçilmiş Kaftan” Ismarlama Eğitim Programı, sizlerin belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda bizimle birlikte tasarlanan ve planlanan özelleştirilmiş bir kapasite güçlendirme desteği.

İlgili Eğitim