Ana içeriğe atla
Image
Stok savunucu
Share

Savunucu Örgütler

Çevrim İçi Platform
Genel Bilgi

Kesişimsellik yaklaşımıyla farklı hak alanlarını yürüttüğümüz çalışmalara yerleştirmek ve bu sayede savunuculuk kapasitemizi arttırarak, yaratmak istediğimiz değişim üzerindeki etkimizi güçlendirmek için gerekli olan temel bilgi ve beceriler ile ana akımlaştırma konusunda bize sunulan önerileri içselleştirmemiz amacıyla tasarlandı.

Farklı hak alanlarını kesişimsellik yaklaşımıyla yürüttüğü hak temelli çalışmalara ve örgüt yapısına yerleştirmek isteyen sivil toplum örgütleri ile ana akımlaştırma kavramını merak eden, bilgilerini pekiştirmek isteyen sivil toplum aktivistleri, gönüllüler ve çalışanları Savunucu Örgütler’e katılabilir. Programı takip edebilmek için ele alınan konu başlıklarına ait herhangi bir temel bilgi ve beceriye ihtiyaç yok.

Savunucu Örgütler, 4 başlıktan oluşuyor. Her bir başlık birbirinden bağımsız ama bir o kadar da birbirini destekleyecek şekilde kurgulandı. 

Savunucu Örgütler sahadaki pratik deneyimler ile akademik ve profesyonel bilgiyi birleştiren kapsamlı ve yapılandırılmış bir çevrim içi kapasite güçlendirme programı. Çevrim içi program içerisinde ele alınan başlıklar temel kavramları, tartışmaları ve bilgileri içeriyor. Bu haliyle yüz yüze programının temelini oluşturuyor, başvurunuz sırasında çevrim içi içerikleri bitirmiş olmak size bir öncelik sağlıyor. 

Ne Öğreneceksiniz?

Savunucu Örgütler  içinde;

  • Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın ne olduğunu, nasıl bir yapı ve süreç içerisinde oluştuğunu, insani kalkınma, sosyal refah, yapabilirlikler, çevresel sürdürülebilirlik, sürdürülebilir kalkınma gibi bazı kavramların gelişim hikayesini, BM konferanslarına ve bu konferansların çıktılarına değinerek büyüme temelli kalkınma anlayışının eleştirisine dayanan tartışmaların ışığında büyüme sürdürülebilir olabilir mi sorusunun yanıtını tartışacağız,
  • Toplumsal cinsiyeti diğer toplumsal eşitsizliklerle kesişen bir kategori olarak ele alıp kendi örgütlerimizin iç işleyişinde, yürüttüğümüz proje ve programlarda eşitliği hayata geçirecek ve sürdürülebilir kılacak adımlar atabilmemize yönelik kapasitemiz güçlenecek,
  • Göç ve kalkınma bağlamında sivil toplum gündemine mültecilerin eklemlenmesi ve hak temelli çalışmalarda mültecilerin temsilinin sağlanması için mülteci haklarının ana akımlaştırılması süreçlerinde örgütümüzün kapasitesini mültecilik halleri ve hakları konusunda güçlendireceğiz,
  • Çocuklarla birlikte, çocuklar için veya çocukları ilgilendiren tüm konularda yürüttüğümüz çalışmalara çocuk hakları yaklaşımını yerleştirmek için çocuk algısı, çocuk haklarının tarihsel süreci ve felsefesi ile çocukların katılım hakkı konularında güncel tartışmaları öğreneceğiz.
     
Kimin için?

Farklı hak alanlarını kesişimsellik yaklaşımıyla yürüttüğü hak temelli çalışmalara ve örgüt yapısına yerleştirmek isteyen sivil toplum örgütleri ile ana akımlaştırma kavramını merak eden, bilgilerini pekiştirmek isteyen sivil toplum aktivistleri, gönüllüler ve çalışanları Savunucu Örgütler’e katılabilir. Programı takip edebilmek için ele alınan konu başlıklarına ait herhangi bir temel bilgi ve beceriye ihtiyaç yok.

Ne Kadar Zaman Ayırmalısınız?

Kendi belirlediğiniz zaman başlayıp, kendi belirlediğiniz hızda tamamlayabilirsiniz. Bizim size önerimiz haftada 3,5 saatinizi ayırmanız ve 4 haftada tüm programı bitirmeniz. Savunucu Örgütler içerisinde yer alan video içerikler 9,5 saat, okuma materyalleri ise 4,5 saat sürüyor. Yani tüm içeriklerin toplam süresi 14 saat.

Nasıl Katılabilirsiniz?

Savunucu Örgütler  programına isterseniz çevrim içi, isterseniz yüz yüze katılabilirsiniz. 

Eğer kendi öğrenme hızınızda, kendi belirlediğiniz zamanda ve yerde Savunucu Örgütler’e çevrim içi almak isterseniz, “çevrim içi” butonuna tıklamanız ve kayıt olmak için belirlenen adımları takip etmeniz yeterli. Kaydınızı tamamladıktan sonra Savunucu Örgütler’e ait çevrim içi içeriklere ulaşabileceksiniz. Yüz yüze programa başvuru yapmadan önce bu çevrim içi içerikleri bitirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede başvurunuza bir öncelik sağlamış olacaksınız. 

Katılım Belgesi

Savunucu Örgütler çevrim içi program içerisinde yer alan her bir başlığı tamamladığınızda dijital “Savunucu Rozeti” alacaksınız. Program sonunda 4 adet dijital rozeti elde ettiğinizde adınıza düzenlenmiş dijital “Katılım Belgesi” kayıt yaptırırken kullandığınız e-posta adresinize gönderilecek.

Eğitim Detayları
Süre
14 saat/kendi hızınızda
Belge Türü
Katılım Belgesi
Dil
Türkçe
Takvim
Share
Image
YouTube Kanalı

"Biçilmiş Kaftan" Ismarlama Eğitim Programı

“Biçilmiş Kaftan” Ismarlama Eğitim Programı, sizlerin belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda bizimle birlikte tasarlanan ve planlanan özelleştirilmiş bir kapasite güçlendirme desteği.

İlgili Eğitim