Ana içeriğe atla
Image
Stok savunucu
Share

Savunucu Örgütler

Çevrimiçi Okul
Genel Bilgi

Kesişimsellik yaklaşımıyla farklı hak alanlarını yürüttüğümüz çalışmalara yerleştirmek ve bu sayede savunuculuk kapasitemizi arttırarak, yaratmak istediğimiz değişim üzerindeki etkimizi güçlendirmek için gerekli olan temel bilgi ve beceriler ile ana akımlaştırma konusunda bize sunulan önerileri içselleştirmemiz amacıyla tasarlandı.

Farklı hak alanlarını kesişimsellik yaklaşımıyla yürüttüğü hak temelli çalışmalara ve örgüt yapısına yerleştirmek isteyen sivil toplum örgütleri ile ana akımlaştırma kavramını merak eden, bilgilerini pekiştirmek isteyen sivil toplum aktivistleri, gönüllüler ve çalışanları Savunucu Örgütler’e katılabilir. Programı takip edebilmek için ele alınan konu başlıklarına ait herhangi bir temel bilgi ve beceriye ihtiyaç yok.

Savunucu Örgütler, 4 dersten oluşuyor. Her bir ders içeriği birbirinden bağımsız ama bir o kadar da birbirini destekleyecek şekilde kurgulandı. 

Savunucu Örgütler, uzun dönem eğitim kursu yaklaşımıyla tasarlandı. Uzun dönem eğitim kursu sadece süreye işaret etmez, uzun dönem aynı zamanda katılımcıların gelişim süreçlerini farklı araçlarla besleyen, katılımı ve deneyimi odağına alan bir yönteme vurgu yapar. 

Savunucu Örgütler bu bakış açısıyla karşımıza çıkıyor. İçerisinde yer alan her bir ders başlığı öncelikle katılımcıların sahadaki pratik deneyimleri ile akademik ve profesyonel bilgiyi birleştiren kapsamlı ve yapılandırılmış bir kapasite güçlendirme eğitimi. Yaparak öğrenme ve yetişkin eğitimi yaklaşımına dayalı olarak örgütsel kapasitenin merkezinde yer alan konu ve kavramları deneyimleme ve üzerinde düşünme fırsatı veriyor. 

Savunucu Örgütler’e katılmak için önümüzde iki seçenek var. Bir tanesi yüz yüze kurs programı. 4 aylık bir süreci kapsıyor. Her ay 3 günlük buluşmalarla eğitim kursu içerisindeki başlık üzerinde konunun uzmanlarıyla bir araya geliyoruz, konuşuyoruz, tartışıyoruz. 

Diğer bir seçenek ise, kendi öğrenme hızımız ve planlamamızla tamamladığımız çevrimiçi Savunucu Örgütler eğitim kursu. Çevrimiçi içerikler kurs programı içerisinde ele alınan dersler için temel kavramları, tartışmaları ve bilgileri içeriyor. Bu haliyle yüz yüze kurs programının temeli oluşturuyor, başvurunuz sırasında çevrimiçi içerikleri bitirmiş olmak size bir öncelik sağlıyor. 

Programına Al
Ne Öğreneceksiniz?

Savunucu Örgütler  içinde;

  • Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın ne olduğunu, nasıl bir yapı ve süreç içerisinde oluştuğunu, insani kalkınma, sosyal refah, yapabilirlikler, çevresel sürdürülebilirlik, sürdürülebilir kalkınma gibi bazı kavramların gelişim hikayesini, BM konferanslarına ve bu konferansların çıktılarına değinerek büyüme temelli kalkınma anlayışının eleştirisine dayanan tartışmaların ışığında büyüme sürdürülebilir olabilir mi sorusunun yanıtını tartışacağız,
  • Toplumsal cinsiyeti diğer toplumsal eşitsizliklerle kesişen bir kategori olarak ele alıp kendi örgütlerimizin iç işleyişinde, yürüttüğümüz proje ve programlarda eşitliği hayata geçirecek ve sürdürülebilir kılacak adımlar atabilmemize yönelik kapasitemiz güçlenecek;
  • Göç ve kalkınma bağlamında sivil toplum gündemine mültecilerin eklemlenmesi ve hak temelli çalışmalarda mültecilerin temsilinin sağlanması için mülteci haklarının ana akımlaştırılması süreçlerinde örgütümüzün kapasitesini mültecilik halleri ve hakları konusunda güçlendireceğiz;
  • Çocuklarla birlikte, çocuklar için veya çocukları ilgilendiren tüm konularda yürüttüğümüz çalışmalara çocuk hakları yaklaşımını yerleştirmek için çocuk algısı, çocuk haklarının tarihsel süreci ve felsefesi ile çocukların katılım hakkı konularında güncel tartışmaları öğreneceğiz.
     
Kimin için?

Farklı hak alanlarını kesişimsellik yaklaşımıyla yürüttüğü hak temelli çalışmalara ve örgüt yapısına yerleştirmek isteyen sivil toplum örgütleri ile ana akımlaştırma kavramını merak eden, bilgilerini pekiştirmek isteyen sivil toplum aktivistleri, gönüllüler ve çalışanları Savunucu Örgütler’e katılabilir. Programı takip edebilmek için ele alınan konu başlıklarına ait herhangi bir temel bilgi ve beceriye ihtiyaç yok.

Ne Kadar Zaman Ayırmalısınız?

Savunucu Örgütler yüz yüze programı uzun dönem eğitim kursu yaklaşımıyla tasarlandı.  4 ay boyunca, yüz yüze buluşmalar için ayda 3 gün ayırmanız yeterli. Zaman zaman yüz yüze buluşmaların ardından eğitmenlerin sizden çeşitli hazırlıklar, görevler isteyebileceğini de hatırlatmak isteriz. 

08-09-10 Şubat 2023 501 - Sürdürülebilir Kalkınma ve Küresel Amaçlar
15-16-17 Mart 2023 502 - Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Ana Akımlaştırma
12-13-14 Nisan 2023 503 - Çocuk Hakları ve Ana Akımlaştırma
10-11-12 Mayıs 2023 504 - Mülteci Hakları ve Ana Akımlaştırma

Eğer Savunucu Örgütler’e sadece çevrim içi katılmaya karar verdiyseniz, güzel haber! belirlenmiş herhangi bir başlama ve bitiş tarihi yok. Kendi belirlediğiniz zaman başlayıp, kendi belirlediğiniz hızda tamamlayabilirsiniz. Bizim size önerimiz haftada 3,5 saatinizi ayırmanız ve 4 haftada tüm programı bitirmeniz. Savunucu Örgütler içerisinde yer alan video içerikler 9,5 saat, okuma materyalleri ise 4,5 saat sürüyor. Yani tüm içeriklerin toplam süresi 14 saat.

Nasıl Katılabilirsiniz?

Savunucu Örgütler  programına isterseniz çevrimiçi, isterseniz yüz yüze katılabilirsiniz. 

Eğer Savunucu Örgütler’in yüz yüze programına katılmak istiyorsanız “Yüz Yüze” butonuna tıklamanız ve kayıt olmak için belirlenen adımları takip etmeniz yeterli. Başvurular 15 Aralık 2022 tarihinde açılacak ve son başvuru tarihi 22 Ocak 2023 Pazar Saat 23:59. 

Son başvuru tarihini takip eden 10 gün içinde başvuru değerlendirme süreci tamamlanacak ve başvurunuzla ilgili bir yanıt alacaksınız. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda temsil ettiğiniz örgütünüzün yönetim yapısından tüm programa örgütünüz adına katılımınızı desteklediklerini belirten bir “destek mektubu” isteneceğini de hatırlatalım. 

Eğer kendi öğrenme hızınızda, kendi belirlediğiniz zamanda ve yerde Savunucu Örgütler’e çevrimiçi almak isterseniz, “Çevrimiçi” butonuna tıklamanız ve kayıt olmak için belirlenen adımları takip etmeniz yeterli. Kaydınızı tamamladıktan sonra Savunucu Örgütler’e ait çevrimiçi içeriklere ulaşabileceksiniz. Yüz yüze programa başvuru yapmadan önce bu çevrimiçi içerikleri bitirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede başvurunuza bir öncelik sağlamış olacaksınız. 

Katılım Belgesi

“Savunucu Örgütler” programı içerisinde yer alan her bir eğitimi tamamladığınızda dijital “Savunucu Rozeti” alacaksınız. Program sonunda 4 adet dijital bitirme rozetini elde ettiğinizde adınıza düzenlenmiş dijital bir “Katılım Belgesi”ni kayıt yaptırırken kullandığınız e-posta adresinize gönderecek. 

Programına Al
Eğitim Detayları
Belge Türü
Katılım Belgesi
Dil
Türkçe
Eğitim Takvimi
Share
Image
YouTube Kanalı

"Biçilmiş Kaftan" Ismarlama Eğitim Programı

“Biçilmiş Kaftan” Ismarlama Eğitim Programı, sizlerin belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda bizimle birlikte tasarlanan ve planlanan özelleştirilmiş bir kapasite güçlendirme desteği.

İlgili Eğitim