Ana içeriğe atla
Image
stgm
Share

UNFPA ve STGM ortaklığında yapılan “Sivil Toplum Örgütleri için Proje Hazırlama ve Proje Yönetimi” eğitim video serisi yayında

29.11.2021
20 STÖ’nün ÇYEZE savunuculuğu, kurumsal kapasite güçlendirme eğitimleri, koçluk ve dijital araç desteklerinden faydalandığı program STÖ’lerin ihtiyaçları çerçevesinde başvurabilecekleri kısa bilgilendirici videolar üretmeyi de amaçladı. Youtube’da erişime açılan eğitim videoları serimiz bugün “Sivil Toplum Örgütleri için Proje Hazırlama ve Proje Yönetimi” ile devam ediyor.

Tuğçe Cankara Bahadır ve Zeynep Atay'ın hazırlayıp sunduğu “Sivil Toplum Örgütleri için Proje Hazırlama ve Proje Yönetimi”  başlıklı video serisinde bir STÖ’nün proje yönetiminde önemli olan neredeyse tüm konular hakkında temel bilgiler sunuluyor. 

Proje Planlamasında Temel Kavramlar

Eğitimin içeriği: Bu eğitim serisinin bu ilk videosunda proje planlamasının temel kavramlarına odaklandık. Proje nedir? Neden proje yaparız? Neden değişime odaklı düşünmemiz gerekir? Projeyi rutin işlerimizden ayıran temel kriterler nelerdir? Proje dünyasında sıklıkla kullandığımız paydaş, risk, varsayım vb. terimler ne ifade eder? Proje döngüsünün aşamaları nelerdir? Bu temel soruların yanıtlarını konuştuk. İyi seyirler.

Proje Planlaması ve Yönetiminde Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı ve Sonuç Odaklı Yönetim

Eğitimin içeriği: Bu eğitim serisinin bu ikinci videosunda proje planlamasında halen en geçerli yöntem olarak varlığını koruyan mantıksal çerçeve yaklaşımının “mantığını” konuştuk. Mantıksal çerçeve yaklaşımındaki nedensellik ilişkisinin ne ifade ettiğine pratik bir örnek üzerinden baktık. Arkasından özellikle son yıllarda proje planlaması, yönetimi, izleme ve değerlendirmesinde ön plana çıkan sonuç odaklı yönetim yaklaşımını ele aldık. Sonuç zinciri nedir? Sonuç zincirinde farklı değişim düzeyleri nasıl adlandırılır? Çıktı, sonuç, etki gibi terimler ne ifade eder? Başarı göstergeleri ya da değişim işaretleri nedir? Bu kritik sorulara örnekler üzerinden bakarak yanıtlar aradık. İyi seyirler.

Proje Hazırlama Sürecinde Hibe Projeleri Teklif Çağrısının ve Başvuru Rehberlerinin Genel Özellikleri 

Eğitimin içeriği: Bu video, hibe projeleri teklif çağrısının ve başvuru rehberlerinin genel özelliklerine, bölümlerine ve içerdikleri temel kavramlara odaklanıyor. “Bir hibe çağrısını okurken nelere dikkat etmeliyiz? Hibe çağrısı proje teklifimizi yazarken bize nasıl rehberlik eder?” sorularına cevap vermeyi hedefliyor.

Proje Hazırlama Sürecinde Başvuru Formu ve Bütçe 

Eğitimin içeriği: Bu video hibe başvuru formu ve hibe bütçenin nasıl hazırlanması gerektiğine odaklanıyor. “Proje temelli hibe çağrıları için başvuru formu ve bütçenin genel özellikleri nelerdir? Başvuru formumuzu ve bütçemizi hazırlarken nelere dikkat etmemiz gerekir?” gibi soruların cevaplarını arıyor.


Proje Uygulamasının Yönetimi için Temel Öneriler

Eğitimin içeriği: Bu eğitim serisinin bu son videosunda bir projenin uygulama sürecinin nasıl yönetileceğine, yani aslen proje yönetiminin temel unsurlarına baktık. Bir projenin etkili şekilde yönetilebilmesi için hangi faktörleri dikkate almalı, hangi süreçleri yönetmeliyiz? Proje yönetiminin asli unsurları olan kapsam, zaman, bütçe, ekip, paydaşlarla ilişkiler, iletişim, riskler, projenin izleme ve değerlendirmesi gibi konularda özellikle nelere dikkat etmeliyiz? Hangi pratik araçlardan yararlanabiliriz? Bu eğitim videosu bu sorulara yanıt olacak temel düzeyde bilgiler içeriyor.

İlgili Eğitim