Ana içeriğe atla
Image
stok büyüyen
Share

401-Sosyal Fayda ve İktisadi İşletme

Hakkında

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun en ayırt edici özelliği, adından kaynaklanmaktadır: kâr için çalışmaz. Yani, elde ettiği tüm gelirleri, yaratmak istediği değişime ve bu değişimden yararlananlara yöneliktir. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar genellikle şirketlerden, bireylerden  gelen yardım ve bağışlarla ya da fon sağlayıcılardan alınan hibelerle finanse edilir. Bu nedenle, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, zamanlarının çoğunu yardımlar, bağışlar ve hibeler için ikna edici nedenler oluşturmaya harcamalıdır.

Alternatif bir kaynak geliştirme modeli olan İktisadi İşletmeler, iyi bir iş planı ve modeliyle istikrarlı bir gelirin yanı sıra değişim yaratma nihai hedefine yaklaşmaya yardımcı olur. Bir iktisadi işletme sosyal, ekonomik veya çevresel bir amacı ilerleten bir mal veya hizmet satabilir.

İktisadi işletmeler bir iş modeli, bir tüketici tabanı ve gelir akışları ile ticari işletmeler gibi yapılandırılır. Bu gelir akışları, işletmenin sahibi olan derneğe geri dönebilir ve faaliyetlerinde kendi kendine yeterlilik yaratır.

Peki, iktisadi işletmelerde sürdürülebilirlik nasıl sağlanır, pazar araştırması nasıl yapılır, satılacak mal ya da hizmet nasıl belirlenir, iş planı ve gelir modelleri nasıl hazırlanır, tüm bunların iletişimi nasıl yürütülür? 401- Sosyal Fayda ve İktisadi İşletme bu soruların yanıtlarını tartışmak, öğrenmek ve pratik etmek için tasarlandı. 

Neler Öğreneceksiniz?
  • Sosyal girişimcilik, sosyal ekonomi ve dayanışma ekonomisi kavramlarını öğrencek, bu alanda dünyadan ve Türkiye’den uygulama örneklerine ve güncel tartışmalara dair temel bilgi sahibi olacaksınız,
  • İktisadi işletmelerde sürdürülebilirlik sağlama konusunda  atılması gereken operasyonel adımlara dair bilgi edinecek ve örgütünüzü sosyal ekonomi ekosisteminde doğru şekilde konumlandırabilmek için ihtiyaç duyduğunuz temel bilgileri edineceksiniz,
  • Sosyal etki öncelikli tacir kurum davranışı ile klasik tacir kurum davranışı arasındaki farkları ayırt edebileceksiniz, 
  • İşletme modelleri ve uygulamaları konusunda bilgi sahibi olacak, iş planı geliştirebilmek için gerekli temel bilgilere ulaşacaksınız.
Ne Kadar Zaman Ayırmalısınız?

Yüz yüze yapılacak 401 - Sosyal Fayda ve İktisadi İşletme için 3 gün ayırmanız yeterli. Bu yüz yüze buluşma 22-23-24 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek. 

Eğer 401- Sosyal Fayda ve İktisadi İşletme’ye sadece çevrim içi katılmaya karar verdiyseniz, güzel haber! Belirlenmiş herhangi bir başlama ve bitiş tarihi yok. Tıklamanız yeterli.

Eğitim Detayları
Süre
3 gün
Konum

Ankara

Belge Türü
Katılım Belgesi
Dil
Türkçe
Image
YouTube Kanalı

"Biçilmiş Kaftan" Ismarlama Eğitim Programı

“Biçilmiş Kaftan” Ismarlama Eğitim Programı, sizlerin belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda bizimle birlikte tasarlanan ve planlanan özelleştirilmiş bir kapasite güçlendirme desteği.

Takvim