Skip to main content

COVID-19 Salgınının Türkiye’de Mülteciler Üzerindeki Etkilerinin Sektörel Analizi

SGDD-ASAM, COVID-19 salgınının mülteciler üzerindeki etkilerine yönelik araştırmasının sonuçlarını paylaştı.  Farklı hassasiyetlere sahip mülteci ve sığınmacıların koruma, sağlık, eğitim ve geçim kaynakları sektörlerinde, Covid-19 salgın sürecinden nasıl etkilendiklerini ve ihtiyaçlarını tespit edebilmek amacıyla “Covid-19 Salgınının Türkiye’de Yaşayan Mülteciler Üzerindeki Etkilerinin Sektörel Analizi” başlıklı bir çalışma gerçekleştiren SGDD-ASAM çalışma kapsamında 48 ilde 1162 kişiyle görüştü. 
Publishing Date:
2020
Subject/Topic:
Sığınmacı/Mülteci Hakları
Language:
Türkçe
Publisher:
Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM)
Share
21.05.2020
Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM), COVID-19 salgınının mülteciler üzerindeki etkilerine yönelik araştırmasının sonuçlarını paylaştı. 
 
Farklı hassasiyetlere sahip mülteci ve sığınmacıların koruma, sağlık, eğitim ve geçim kaynakları sektörlerinde, Covid-19 salgın sürecinden nasıl etkilendiklerini ve ihtiyaçlarını tespit edebilmek amacıyla “Covid-19 Salgınının Türkiye’de Yaşayan Mülteciler Üzerindeki Etkilerinin Sektörel Analizi” başlıklı bir çalışma gerçekleştiren SGDD-ASAM çalışma kapsamında 48 ilde 1162 kişiyle görüştü.
 
960 Suriyeli, 131 Afgan, 49 Iraklı, 20 İranlı, 1 Filistinli ve 1 Somalili ile yapılan çalışmanın sonuçlarına göre katılımcıların büyük çoğunluğunun COVİD-19 hakkında yeterli bilgiye sahip olduğu öne çıktı. Öte yandan, yine katılımcıların büyük bir çoğunluğunun iş ve gelir kaybıyla karşı karşıya kaldığı ve gıda ile hijyen gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çektiği belirlendi.
 
Çalışmanın sonuçlarına göre Türkiye'de ilk COVID-19 pozitif vakanın tespit edildiği 11 Mart 2020 sonrası dönemde, ankete katılan 1.162 kişi arasından %63’ünün gıdaya ulaşmakta, %53’ünün ise temel hijyen gereksinimlerini karşılamakta zorluk çektiklerini ortaya kondu. Araştırmada görüşülen kişiler COVID-19 önlemleri sonrası zorunlu harcama ve ödemelerinin etkilendiğini belirten kişiler en çok kiralarını, faturalarını ve temel ihtiyaç malzemelerini ödemekte zorlandıklarını ifade etti.
Related Contents
Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Channel

On the STGM YouTube Channel, you can find various tutorials, presentations and current discussions on civil society. Check out our channel now and subscribe.

October 2021